Když se zeptáte čtyřiapadesátiletého trenéra Miroslava Vlacha, proč dát svoje dítě na tak specifický druh sportu, jakým je radiový orientační běh, odpoví, že nejen proto, aby se naučilo samostatnosti a spoléhat na své schopnosti, ale také proto, aby se nebálo samo v lese.
Bylo mu šest a v radiu slyšel, že děti z Frýdku-Místku se ve škole můžou přihlásit do šachového kroužku. Pavel Benčo (34 let), trenér z Beskydské šachové školy, jeden z vybraných do třicítky v soutěži Díky, trenére pro svůj originální přístup k dětem a snahou přivést jich co nejvíc k šachům, se přihlásil. „Vlastně jsem se ani nezeptal rodičů, jestli můžu. Pak jsem jim to samozřejmě oznámil.
Jeho sportovní kariéra nebyla bohatá, kvůli zranění musel s judem brzo skončit. Před šesti lety ale Václav Novák vybojoval domácí titul ve veteránech. „Na starý kolena jsem si ještě udělal radost,“ směje se čiperný trenér z Kladna (70 let), který radost rozdával hlavně svým svěřencům. Za těch 53 let trenérské praxe jich měl hodně.
Ragby. A není to pro děti příliš drsný sport? „Dodnes na tyto předsudky narážíme. Nejlepším způsobem je veřejnosti ukázat, jak s dětmi pracujeme a dětské turnaje, kde rodiče vidí, že ragby děti baví ,“ odpovídá trenér Tomáš Kohout (42 let), který se snaží ragby propagovat na základních školách, připravuje různé prezentace a baví ho přemýšlet, co by českému ragby mohlo pomoct.
Kolo ho bavilo natolik, že si podle toho zvolil střední školu. Lukáš Tamme (35 let) je vystudovaným leteckým mechanikem. Důvod? „Kamarád mi o té škole řekl, že se tam v jednu hodinu odpoledne končí. A já věděl, že pak budu od dvou hodin na kole.
Čím jsou si blízcí Ivana Kožmínová (49), předsedkyně a hlavní trenérka klubu Maniak Aerobik z Havířova s legendárním hokejistou a trenérem Ivanem Hlinkou? Když se jejich svěřencům zdál před ně postavený úkol na ledě či podiu neřešitelný, uslyšeli jedinou větu: „Hlavně se z toho nepos..!“
Neměl na výběr, rodiče veslovali, navíc už od svých čtyř let nebydlel jinde než v loděnicích. Naplno začal Jan Navrátil s veslováním vdeseti letech,kdy soupeřil na soustředěních například s mistrem světa Ondřejem Synkem.
V září tomu bude šest let, co v Březiněvsi tátové, sami fotbalisté, vzkřísili mládežnický fotbal, po němž nebylo vidu ani slechu pětadvacet let.Zatímco v době temna místní klub nebyl schopen z mnoha důvodu sestavit jediné družstvo dětí, nyní dvacítka obětavců, vesměs v dvojroli táta – trenér, pracuje s víc jak 160 hráči v devíti družstvech.
Nastávající maminky znají jméno sedmatřicetileté Karolíny Paterson z webu porodnice.cz,kam posílala své příspěvky z Nového Zélandu o tamním porodnictví. Pánové si ji vybaví v souvislosti s kalendářem plným obrázků krásných žen – reprezentačních spoluhráček, který se objevil před olympiádou v Londýně.
Dříve byl učitelem na gymnáziu, nyní je profesionálním trenérem Českého svazu jachtingu a Yacht Clubu Neratovice. A v poslední době Antonína Mrzílka (53 let), jednoho ze třicítky trenérů vybraných v soutěži Díky, trenére, která hledá ty, kteří obětavě pracují s dětmi, nejvíce potěšil devítiletý svěřenec.