Jak získat u dětí respekt? Přísností, pomocí her, úspěchy? S tím Robert Turák, trenér z fotbalové Dukly Praha, neměl nikdy problém. Měří totiž skoro dva metry, a tak je pro děti v jejich očích obrem. „Nejsem však zlý, jak ho znají z pohádek, ale hodný kamarád,“ dodal Turák.
Přísný vlk. Ohnivý mustang. Nedostižný šíp. O co jde? Takto trenérka Anna Dočkalová pojmenovává své svěřence. Hrají lakros, tedy sport, který vymyslel indiánský kmen v Kanadě. „Na tu tradici chci navázat. Když se někdo bojí, povím mu, že je indián. A ti tohle nemají ve zvyku,“ popisuje své metody Dočkalová, která v roce 2013 založila klub na Zbraslavi. Se sportem procestovala několik zemí a během tréninků dbá také na mentální koučink.
Atletika? Všestrannost a dřina. Neutuchající… Trenér Víťa Rus ji však zpestří. Jak? „Na trénincích se snažím upoutat pozornost dětí svým hereckým výstupem nebo ukázkou, kterou předvedu osobně,“ směje se zkušený trenér, který několik let vedl Elišku Klučinovou, elitní českou sedmibojařku.
Jakým způsobem se dostala k softbalu? Jako studentka sportovního gymnázia v Šumperku ho Petra Kolkusová Diblíková hrála s molitanovými míčky, které odpalovala brankářskou hokejkou. Pálkovací sport jí však učaroval natolik, že ho dodnes hraje a zároveň trénuje. Pracuje v týmu Tempo Titans Praha a vede české juniorky. Nejvíce ji inspirovali trenéři z Nového Zélandu a z Austrálie. „Z těch poznatků dodnes čerpám,“ tvrdí softbalová trenérka s přezdívkou „Dibla“.
Vzděláním je chemik a přednáší na Univerzitě Palackého v Olomouci. Do toho Jiří Šimek trénuje a píše o házené. O co se zkušený trenér nejvíce snaží? „Chci pomoct vychovat odolné lidi, kteří obstojí ve stresových situacích, jež je v životě potkají,“ prohlašuje Šimek. Házená je podle něho ideálním sportem.
Skloubila umění a sport. Že to nejde? Podívejte se na příběh trenérky atletiky Anny Málkové. K tréninku dětí přistupuje jako k uměleckému dílu. Založila atletický oddíl Orel Vyškov – Orlík, kam chodí také celé rodiny. „Trénovat děti je podobné, jako když tvoříte v ateliéru,“ říká atletická trenérka.
Taekwondo. Sport a zároveň filozofie, životní cesta. Trenér Petr Limprecht vede děti k taekwondu už 20 let. Vychoval stovky bojovníků a nyní se chce zaměřit také na handicapované. Když jeden z jeho svěřenců přišel o nohu, trénovali dál. Nepolevovali. „Nyní bojuje s protézou a dokáže porážet i zdravé taekwondisty. Je to něco neskutečného,“ říká Limprecht.
V osmdesátých letech se jí dostala do ruky kazeta s Tony Hawkem, ikonou skateboardingu. Do sportu se zamilovala. Navíc v Poličce má tento sport velkou tradici. „Už dlouho se tu jezdí slalom na skatu. Patříme v tom ke světové špičce,“ popisovala trenérka SK8 slalomu Renata Škrabalová, která vychovala také několik mistrů světa nebo Evropy.
Badminton je nejrychlejším raketovým sportem. To Jiří Frendl moc dobře ví. Vždyť ho trénuje už 46 let! Jeho rukama prošly stovky svěřenců. Někteří z nich už dokonce hrají ve veteránské kategorii… Frendl založil klub v Českém Krumlově v roce 1974. Trénoval, kdy mohl, nic nepodcenil. Po většinu své trenérské kariéry nedostával zaplaceno.
Ragby je kolektivním sportem, což trenér Robert Votipka moc dobře ví. A tak se svým týmem vyráží na výlety – Sněžka, Říp, sjezd Sázavy. Do toho se snaží tento sport propagovat. „Vždyť ho může hrát kdokoliv,“ říká ragbyový trenér. Možná vás ani nepřekvapí, že v Kralupech nad Vltavou si založily družstvo také maminky malých ragbistů.