Atletický trenér Rus: herecké výkony a sedmibojařka Klučinová

29.09.2016

Atletika? Všestrannost a dřina. Neutuchající… Trenér Víťa Rus ji však zpestří. Jak? „Na trénincích se snažím upoutat pozornost dětí svým hereckým výstupem nebo ukázkou, kterou předvedu osobně,“ směje se zkušený trenér, který několik let vedl Elišku Klučinovou, elitní českou sedmibojařku.

Už přes dvanáct let se profesionální aletický trenér Víťa Rus věnuje svému řemeslu v oddíle A.C. TEPO Kladno. Zde připravoval také Elišku Klučinovou, účastnici olympiády v Londýně a Riu. S vícebojařkou spolupracoval šest let. „Z té zkušenosti čerpám a předávám to mladým sportovcům,“ tvrdil Rus.

Atletiku zná také z pohledu sportovce. Jako desetibojař po absolvování FTVS začal spolupracovat v tréninkové skupině a po návratu ze základní vojenské služby v TJ Atletika Dukla Praha měl na starost skupinou 30 dětí. „V současné době působím na sportovním gymnáziu a věnuji se tréninku 14 až 20letých atletů,“ představuje se Rus.

Mimo povedenou kariéru Elišky Klučinové ho těší i další věci, kterých během své trenérské životní etapy dosáhl. „Vždy mě potěší radost mých svěřenců z pohybu, osvojení nových dovedností, zlepšování jejich osobního maxima a vytváření kolektivního ducha,“ říká atletický trenér. V průměru do jeho oddílu nastoupí ročně deset nováčků. „Přátelský přístup, pochvala za každé drobné zlepšení nebo provedení správného pohybu, vlídné slovo. S tím je u nás vítáme,“ líčí.

A aktuální nejlepší výkony jeho svěřenců a svěřenkyň? V současné době Kateřina Libovická skok o tyči 330 cm, 1. místo v průběžných tabulkách ČR 2016 v žactvu, Roman Jonák desetiboj/sedmiboj, umístění do 10. místa v průběžných tabulkách ČR 2016 ve třech disciplínách, a další. „Také mi dělá radost zlepšení osobního maxima mých svěřenců i jejich vyjádření, že se jim po mně stýská. Je pěkné, když je skvělá nálada na podzimním kondičním soustředění,“ vypráví i o některých mimosportovních momentech.

I tréninky mají svůj řád a jeho svěřenci musí znát fair play. „V soutěži pak dodržovat pravidla a v případě zranění hned pomoct soupeři. Mimo to se na trénincích snažím upoutat jejich pozornost svým hereckým výstupem nebo ukázkou, kterou předvedu osobně,“ směje se.

sdílet | Zpět