Zkušený trenér fotbalu chce vychovávat z dětí slušné lidi

01.09.2016

Dlouhou tradici ve výchově mladých fotbalistů má ostravský klub MFK Vítkovice. Kdo projde pečlivým výběrem, ten začne od první třídy chodit na ZŠ Klegova s rozšířenou výukou tělesné výchovy. Mimo to ho samozřejmě čekají i tréninky s kvalifikovanými mládežnickými trenéry. Jedním z nich je Jaroslav Daniš. Dětem se věnuje už 15 let a v současnosti pracuje týdně 40 hodin s těmi od 10 do 13 let.

O tom, že jim má co dát, není pochyb. Sám hrál fotbal od šesti let v ostravských klubech TJ Lokomotiva Ostrava, TJ NHKG Ostrava a FC Baník Ostrava. Když skončil v dospělosti, vinou zranění s aktivní činností, trénoval muže, ale po pěti letech se s nimi rozloučil a přešel k mládeži.

„Ocitl jsem se v jiném světě. Děti nasávají všechno nové jako houba. Je radost s nimi pracovat. Jen to chce získat si je na svoji stranu. Pak jsou ochotné pro fotbal a trenéra udělat všechno. A vidět tu radost, když vyhrají, to je zážitek,“ říká Daniš.

Jeho svěřencům kategorie U13 se to povedlo třeba v roce 2013 na turnaji v Nizozemském Tilburgu, zemi fotbalu zaslíbené. Moc si také cení vítězství v Městském přeboru Ostravy 2013/2014 v kategorii U13. Dosáhl ho totiž s žáky o dva roky mladšími.

Vítkovickému trenérovi přišlo pod ruku za posledních pět let 40 nováčků. Možná to ani nepostřehli, že z nich vychovává dobré fotbalisty a zároveň slušné lidi.

„Právě o to mi jde. Co je platné, když bych měl v kolektivu schopného hráče, když se neumí chovat, není spolehlivý a záleží mu jen na sobě? Takový to obvykle daleko nedotáhne, a když je starší, s fotbalem většinou skončí,“ tvrdí Daniš a svěřuje se, co ho na trénování, jímž se živí, nejvíc přitahuje. „Přece každodenní kontakt s dětmi, které si zamilovaly fotbal.“

sdílet | Zpět