Více než čtvrtina dětí méně sportuje kvůli ekonomické situaci. Akce Díky, trenére se je snaží podporovat v pohybu

08.03.2023

Ode dneška mohou mladí sportovci i jejich rodiče nominovat své oblíbené trenéry a vyjádřit jim tím poděkování na stránkách akce Díky, trenére, a to až do 30. dubna. Každý kouč pak dostane dopis s poděkováním od těch, kteří jej nominovali.

„Na důležitost trenérů, kteří věnují dětem desítky hodin měsíčně, je bohužel snadné zapomenout. Naše akce má proto za cíl dát dětem i jejich rodičům možnost vyjádřit svým trenérům poděkování, pro které jinak není vhodná příležitost. Poděkování za to, že se trénování věnují ve volném čase, místo na chatu jedou o víkendu na soutěž, dovolené tráví místo s rodinou na soustředění s klubem,“ vysvětluje smysl akce její zakladatel Petr Rydl z agentury Konektor.

Akce na podzim vyvrcholí soutěží o titul Trenér mládeže 2023 a finanční příspěvky na další rozvoj klubu i trenérských dovedností v celkové výši 200 000 Kč. V minulém ročníku mladí sportovci a jejich rodiče vyjádřili díky téměř než 350 trenérům, za 7 ročníků už již akce ocenila téměř jeden a půl tisíce.

„Když mi přišlo poděkování od dětí, které trénuji, byla to pro mě krásná odměna a důkaz, že má moje práce smysl. Z pozvání na Den trenérů mládeže jsem pak měla nesmírnou radost. Potkala jsem tam spoustu skvělých lidí, se kterými jsme si vyměnili spoustu zkušeností a tipů ohledně trénování. Celá akce mě nesmírně posunula a věřím, že díky ní dokážu dětem předat ještě více než předtím,“ popisuje Monika Vojtová, trenérka karate z Fight clubu České Budějovice a vítězka minulého ročníku.

Podle 36 % rodičů má současná ekonomická situace negativní dopad na kvalitu sportovních kroužků. Osm z deseti dotázaných si proto myslí, že by měla klubům pomoci vláda, aby zajistila pro děti dostatek pohybu. Že by měl stát sportovní kroužky podporovat více si myslí 84 % rodičů. V tuto chvíli totiž mohou dostatečně fungovat právě jen díky obětavosti trenérů mládeže.

„Často mluvíme o výkonech sportovců nebo o úspěších vrcholových trenérů. Málokdy si ale dostatečně vzpomeneme na trenéry mládeže. Bez nich by přitom český sport nemohl existovat. Proto chceme podporovat všechny, kdo vedou děti ke sportu a pohybu – a proto jsme se také stali partnerem akce Díky, trenére,“ říká Ondřej Šebek, předseda Národní sportovní agentury.

Se zdražováním členských příspěvků ve sportovních klubech nebo kroužcích se setkaly tři čtvrtiny rodičů. Každý čtvrtý dokonce zaznamenal zdražení o více než polovinu. Na vině jsou kromě inflace i vyšší náklady na energie, které prodražují provoz sportovních areálů. Mnoho sportovních klubů si proto nedokáže dostatečně zaplatit trenéry mládeže. Zároveň si ale potřebují udržet mladé členy, protože si nemohou dovolit přijít o jejich členské příspěvky.

„Současná situace jasně ukazuje důležitost práce a nasazení trenérů, kteří přivádí děti ke sportu a učí je základům fair-play. Proto je podle nás nesmírně důležité, abychom si na ně vzpomněli a ocenili je,“ říká Petr Rydl.

„My ve skupině ČSOB si velice vážíme aktivit, které přispívají k rozvoji sportu, vzdělání a zdravého životního stylu. Trenérům a trenérkám mezi našimi zaměstnanci nabízíme možnosti placeného i neplaceného volna, aby mohli věnovat více času svým svěřencům. Je neuvěřitelné, že v těchto dnech začíná již 8. ročník akce Díky trenére. Osm let trvání této akce je pro nás jasným signálem, že takové aktivity dávají smysl a jsou s velkým zájmem poptávány dětmi i rodiči. Všechny trenérky a trenéři si zaslouží veliké poděkování, protože právě oni bývají velkou inspirací pro děti a jejich lásku ke sportu i v dalším rozvoji a směřování. Je nám ctí být partnerem Díky trenére,“ sděluje k novému ročníku Jiří Vévoda, člen představenstva ČSOB.

Partnerem Díky, trenére jsou Národní sportovní agentura, ČSOB a Puma, akce probíhá za podpory nadace ČEZ a statistické zpracování a analýzu realizuje výzkumná agentura IPSOS.

sdílet | Zpět