Vysoká hra Zdeňka Haníka: Velcí bezejmenní hrdinové

22.11.2016

Autor: Zdeněk Haník, článek převzat ze stránek isport.blesk.cz

Víte o tom, že v nejvýznamnějších soutěžích světa NHL či NBA nejsou požadovány žádné trenérské licence jako třeba u nás nebo jinde v Evropě? Řídí se tam za vodou zákonem trhu. Je to jednoduché: věří se více kvalitě a dobré pověsti než diplomům.


Aréna žádá gladiátory, čili chlapy na scéně, nikoliv za scénou. Ono je to snad i logické. Ale dopřejte nám bývalým i současným trenérům (vždyť jsme byli většinou v minulosti rovněž gladiátory) slyšení. Pokud někteří z vás trochu vidí do trenérské problematiky, resp. do toho, jak připravují v jednotlivých svazech adepty na trenérskou řeholi, možná vás, stejně jako mě, napadla otázka: Co to tady vlastně vyvádíme?

Ten, kdo má probudit vášeň a náruživost ve svých svěřencích, kdo je má strhnout, aby milovali svůj sport, je školen a zkoušen na vědomosti místo na lidské a odborné dovednosti nebo schopnosti činit rozhodnutí.

Cítíte tu nepatřičnost? Požadujeme, aby trenéři měli licence, jinak nemohou trénovat v té či oné soutěži. Ale jen si představte, že si filmový režisér vybírá herce pro film a nemůže obsadit některou z rolí podle své představy, protože vybraný představitel nemá hereckou školu. Chcete své dítě nechat učit hrát na klavír? Nehledáte učitele s diplomem, ale kvalitního učitele.

Celý článek k přečtení na stránkách iSportu

sdílet | Zpět