Trenérkou mládeže 2023 je Marcela Dokoupilová. V Sadské dokázala na zelené louce vybudovat baseballový a softballový tým

16.11.2023

Marcela Dokoupilová získala titul Trenérka mládeže 2023 na pražském finále akce Díky, trenére. Ta dává dětem příležitost poděkovat svým koučům a vyjádřit jim vděčnost za jejich nasazení. Letos mladí sportovci nominovali rekordních 1 007 trenérů.

„Smyslem akce je poděkovat trenérům za to, kolik času a energie dětem věnují. Posilují u nich lásku k pohybu, ale i smysl pro fair-play nebo zdravý životní styl. To všechno jsou návyky, které dětem budou pomáhat po celý život. Navzdory tomu zatím není společenský přínos trenérů mládeže dostatečně oceňován,“ vysvětluje Petr Rydl, zakladatel akce Díky, trenére.

Z více než tisícovky nominovaných vybrala porota 8 finalistů, mezi kterými bylo letos 6 mužů a 2 ženy. Jediným dvojnásobně zastoupeným sportem byl basketball. Z týmových sportů zde byl dále floorball, baseball a hokej, z individuálních pak gymnastika, sportovní lezení a biatlon.

Na základě nacvičených představení vybrala porota čtyři postupující, kteří se utkali v několika disciplínách. S těmi si Marcela Dokoupilová poradila a zaslouženě získala titul jako třetí trenérka v řadě. Všech předchozích pět vítězů přitom byli muži. Dokoupilová získala kromě titulu Trenérka mládeže 2023 i odměnu 50 000 Kč na provoz klubu a zahraniční tréninkovou stáž. Celkově si trenéři odnesli finanční příspěvky ve výši 200 000 Kč.

Marcela Dokoupilová si porotu získala svým příběhem o založení baseballového a softballového klubu Vlaštovky Sadová. Ten vznikl v roce 2017, když Dokoupilová okouzlila své sousedky vzpomínkami na vlastní softballovou kariéru.

„Sousedky alias maminky dětí mě začaly přemlouvat, že by bylo fajn mít ‚u nás na vsi‘ víc možností pro sportovní vyžití dětí. Tak jsem si řekla, že kdo nic nezkusí, nic nezíská... a k mému překvapení se hned při prvním náboru sešlo 15 dětí,“ popisuje Dokoupilová vznik klubu.

Od té doby se jí daří u dětí probouzet nadšení pro sport, který si v České republice nachází stále více příznivců. Trénování se přitom věnuje pouze ve svém volném čase.

„Snažím se u dítek vzkřísit radost z pohybu a doufám, že si v životě najdou tu správnou partu, se kterou budou trávit nejlepší léta mládí na hřišti,“ shrnuje svůj přístup k trénování Dokoupilová.

Finálové pořadí Díky, trenére 2023

1. Marcela Dokoupilová – baseball a softball v oddílu Vlaštovky Sadská

2. Martin Dudi – basketbal v Tigers Basketball České Budějovice

3. Karolína Machalová – gymnastika v oddílu TJ Sokol Frýdek-Místek

4. Pavel Petřík – biatlon v B.C.M. Krušné hory

5.-8. Tomáš Binter – sportovní lezení v Lezecká asociace nezávislých odborníků - jsmelano.cz

5.-8. Libor Forch – hokej v VHK ROBE Vsetín

5.-8. Michal Hanzlík – floorball ve Floorball Club Písek

5.-8. Jan Sedmík – basketbal v SK Podolí

Partnerem sportovně-společenské akce Díky, trenére jsou Národní sportovní agentura a ČSOB. Akce probíhá za podpory nadace ČEZ a statistické zpracování a analýzu dat realizuje výzkumná agentura IPSOS.

sdílet | Zpět