Trenéři volí Ajax, ale nepohrdli by ani akademií v Barceloně

01.06.2015

Fotbalová akademie Ajaxu Amsterdam. Právě ta se stala favoritem většiny fotbalových trenérů nominovaných svými příznivci do soutěže Díky, trenére v úvahách, kam by se rádi jeli učit, jak nejlépe vychovávat mladé fotbalisty.

Není se co divit, v „továrně na fotbal” poblíž hlavního stadionu Ajaxu má k tomu mládež ideální podmínky. Dokonalé zázemí pro kondiční přípravu, regeneraci, studium teorie, odpočinek a mimo jiné pět travnatých ploch, je samozřejmostí. Budeme útočit a zase útočit, to trenéři, většinou bývalí nizozemští reprezentanti, vštěpují už těm nejmenším a cepují je v práci s míčem. „Jednonohý” kluk tady nemá šanci… Kde by se naši trenéři nechali poučit?


Aleš Rosendorf (FC Zličín): „Vybíral bych si mezi čtyřmi akademiemi v pořadí Ajax, Sporting Lisabon, Manchester United a Boca Juniors.”


Richard Valoušek (FC Zličín): „Nejlepší centra, kde se může trenér inspirovat jak vychovávat děti, mají podle mého názoru v Ajaxu, Manchesteru United a v Barceloně.“


Pavel Kopřivník (TJ JM Chodov): „Mým žhavým kandidátem na stáž je Bayern Mnichov. Německá práce s mládeží je dle mého soudu ukázková.“


Karel Nový (TJ Sokol Zdíkov): „Klidně bych zůstal doma a podíval se, jak to ve svém centru pro mládež dělá Sparta. A samozřejmě, koho by nezajímala vyhlášená akademie Ajaxu. Nahlédnout do její kuchyně by bylo moc zajímavé. Vzhledem k tomu, že trénuji hlavně pro radost, tak už mám vlastně dobrý pocit z toho, že jsem byl do soutěže zařazen.”


Ladislav Salvet (FK JM Chodov): „Moc by mě zajímala práce s kluky v Bayernu Mnichov.“
Peter Chalachan (TJ Velká Polom): „Chtěl bych se podívat do fotbalové akademie FC Barcelony - LA MASIA. Podle mě momentální nejlepší akademie na světe. Základem jsou čtyři pilíře: fotbal, škola, přátelství a rodina. A všechny jsou stejně důležité. Vychovávají tedy především lidi, až po té fotbalisty. Je naprosto normální se fotbalistou nestát. Snaží se tak ovlivňovat všechny stránky lidské osobnosti: akademickou (vzdělání), sportovní i lidskou.“


Tomáš Hliva (FC Sparta Brno X): „Co já si pamatuji a byl sem i podle jejich tréninků veden, tak má snad od jak živa nejvyhlášenější akademii Ajax Amsterdam. V poslední době se zase do popředí dostala samozřejmě Barcelona, odkud pochází nejlepší fotbalisté světa jako Messi, Xavi, Iniesta a další. Výborná akademie je také v Bayernu Mnichov, který vychoval Bastiana Schweinsteigera, Philippa Lahma či Toni Kroose. Ale tím v žádném případě nechci ostatní srazit nějak dolů, protože si myslím, že dobře pracují s dětmi také třeba ve Sportingu Lisabon, Machesteru, Arsenalu, Realu Madrid. Kdybych si měl vybrat jednu, tak by to byla akademie Ajaxu Amsterdam.”


Peter Drozd (FC Hlučín): „Mým snem je vyrazit se svěřenci do Anglie. Preferuji Tottenham, kde jsem už byl. Je to jedno z největších a nejmodernějších center pro mládež v Evropě. Vidět v jakých podmínkách mají mladí možnost trénovat, to je nepopsatelné.”


Tomáš Rain (Fotbalové akademie Josefa Masopusta Most): „Osobně bych se svým svěřencem jel do Sportovní akademie Ajaxu Amsterdam, která myslím patří k nejlepším na světě. Vše se odvíjí od holandského stylu trénování, který já osobně velmi uznávám. Pozitivní přístup všech se přenáší do tréninkového procesu a to se u nás moc nevidí.“
Miroslav Illa (FC Sparta Brno): „Kdyby náhodou, snem je navštívit fotbalovou akademii FC Barcelona. Systém, jakým tam pracují s mládeží, mě fascinuje.“


Ondřej Mrázek (Viktorie Přerov): „Pro fotbalisty je určitě snem podívat se v dnešní době do tréninkového centra Barcelony či Realu Madrid. Ale určitě nebude na škodu podívat se i do jedné z největších líhní fotbalových talentu – Ajaxu Amsterdam.”


Marek Holub (Fotbalová akademie MAHO sport Jablonné v Podještědí): „Určitě víme, kde jsou velmi dobré fotbalové akademie. Mě osobně by lákala akademie Ajaxu Amsterdam. Tam opravdu umí pracovat s mladými fotbalisty a vyznávají ofenzivní fotbal.”


Pavel Rygl (SK Jičín): „Rád bych se poučil v Portugalsku, v akademii klubu FC Porto.“
Zbyšek Gazda (MFK Karviná): „Kdybych si mohl vybrat jednu z mnoha akademií s výbornými podmínkami pro výchovu dětí, zvolil bych nějakou v Německu nebo Holandsku.”
Michal Jilka (TJ Slavoj Velké Pavlovice): „Své svěřence bych vzal do akademie Ajaxu. Tu chválí i celosvětoví odborníci. Druhou, a jistě očekávanou volbou, je akademie FC Barcelona La Masia, která se stejně jako v případě Ajaxu pyšní za celou historii nepřeberným množstvím světových hvězd a talentů.”


Miroslav Zdražil (FK Mladá Boleslav): „Tuším, že nejvíc by mi daly stáže v akademii La Masia v Barceloně a Ajaxu.“


Petr Strnad (Loučná nad Desnou): „To je jasné, volím akademii Barcelony!“


Tomáš Abrham (SK Kladno): „Já osobně, ale myslím si, že každý fotbalový trenér, by asi rád jel na zahraniční stáž do Barcelony, Realu Madrid, či anglických klubů. Chtěl bych vidět, jak se pracuje s mládeží v klubech FC Bayern Mnichov nebo Borussia Dortmund. Zajímalo by mě, zda v tréninku mladých fotbalistů podporují rozvoj fotbalových dovedností a styl hry, kterým se pak prezentují v dospělém fotbale.“

sdílet | Zpět