Trenéři kolektivních sportů by rádi do severských zemí

08.06.2015

Představte si, že se stanete vítězem soutěže Díky, trenére a za odměnu si můžete vybrat zahraniční stáž. Kde by to bylo? Zeptali jsme se na to trenérů mládeže kolektivních sportů.

Basketbal

Jan Čmejrek (TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou)
„Pro mě je jedničkou Španělsko, konkrétně Barcelona. Zažít tréninky, prohlédnout si zázemí klubu, určitě by mě to obohatilo.“

František Ebergényi (TJ Slavia Kroměříž)
„Rád bych se účastnil stáže v Bayernu Mnichov, kde to v posledních letech rozběhli ve velkém stylu. Problém by mi nedělalo komunikovat, protože jsem se účastnil v Německu víc než dvaceti „Hoop-campů“, mimo jiné i u Mnichova. Hodně jsem se tam naučil od trenérů, kteří je vedli. Ve špičkových klubech v Německu mají dokonale propracovaný systém přípravy a začíná u mládeže.“

Pivoda Lukáš (Orli Prostějov)
„Když pominu zámořskou NBA, tak druhá nejlepší basketbalová liga na světě je španělská. Nejvíc by se mi líbila Barcelona, ve které hraje i Tomáš Satoranský.“


Florbal

Štěpán Lhoťan (FBC Krnov)
„Ideální by bylo navštívit nějaké sportovní centrum, kde se rozvíjí celkové pohybové dovednosti dětí. Ani by se nemuselo jednat o sport, kterým se zabývám.“

David Vorlíček (FBC Kladno)
„Finsko a Švédsko jsou dvě země, ke kterým florbalisté a fanoušci tohoto sportu vzhlížejí jako k Olympu. To jejich hráči dokázali florbal vypracovat na zatím nejvyšší úroveň a rozdělili si všechny zlaté medaile v historii mistrovství světa. Zatímco v tuzemsku je florbal sportem amatérů, ve Finsku naopak profesionálů. Už ten obrovský rozdíl v zázemí. Většina klubů má svoji halu. Hráči využívají rozsáhlá zařízení s několika hřišti, kam si chodí zahrát i amatéři.“

Jiří Cimler (FBC Kralupy nad Vltavou)
„Mekkou florbalu je Švédsko, nejvíc by mě lákala stáž v Pixbo Wallenstam, který patří k top klubům světa. Švédové jsou proti ostatním zemím mentálně i metodicky vždy o krok napřed. Přitom jsou ochotní se o své znalosti podělit. Obecně, moc se mi líbí švédský přístup ke sportu. To, že děti dělají přibližně do patnácti víc sportů souběžně a až poté se rozhodnou, kterému se budou věnovat nejvíc. Díky tomu z nich rostou komplexně připravení sportovci, kteří berou sport a pohyb jako nedílnou součást života.“


Házená

Ladislav Šidlo (TJ Sokol Velké Meziříčí)
„Nejlepší házenkářská centra jsou v Dánsku, kde mají velmi dobře propracovaný systém s mládeží. Samozřejmě by mě lákalo i sportovní středisko Barcelony, které sdružuje snad všechny kolektivní sporty včetně házené.“

Josef Mazáč (HC Zubří)
„Těžká otázka. Z mého pohledu dělají házenou na nejvyšší úrovni po sportovní i společenské stránce v Dánsku a Švédsku. Moc se mi líbí, že zdejší svazy nestresují děti do třinácti let výsledky. Prostě je nechají si hrát. Svým svěřencům bych chtěl ukázat, jak to funguje v Barceloně. Do nedávna tam působil i Michal Kasal ze Zubří a podle jeho slov jsou podmínky v barcelonském centru top. A vidět, jak na tréninku pracují třeba fotbalisté, basketbalisté, volejbalisté a hlavně házenkáři, by pomohlo každému hráči.“

Radek Flajsar (TJ Sokol centrum Haná)
„Podle mého názoru nejlépe připravují mládež v Německu a Dánsku. Proto bych rád navštívil házenkářskou akademii kdekoliv v těchto zemích. U nás bohužel nejsou podmínky k tomu, aby se mládež připravovala osmkrát týdně a přitom se kladl důraz na kvalitní rehabilitaci. V těchto zemích je to samozřejmostí. Zajímalo by mě, jak děti zvládají takový objem, jaká je náplň a intenzita tréninkových jednotek, na co se v jakém věku klade důraz.“

Andrea Řezníčková (HK Lovosice)
„Rozhodovala bych se mezi sportovní akademií v dánském Aarhusu a v klubu Fuchse Berlín.“

Michal Kotvald (TJ Lokomotiva České Budějovice)
„Rád bych zamířil do některého mládežnického centra v Chorvatsku nebo Slovinsku. Líbí se mi tamní práce s mládeží, hlavně jakým způsobem rozvíjí herní činnosti jednotlivce. Jel bych i do Francie, zlaté medaile z ME, MS a olympiád mluví za vše.“


Volejbal

Vítězslav Pjentak (ŠSK Bílovec)
„Jel bych do Brazílie. Mají dokonale propracovaný systém přípravy na školách i v dalších věkových kategoriích. Jejich dobré výsledky v mezinárodních soutěžích nejsou náhodné.“

Foto: Jan Šmok

sdílet | Zpět