Trenér Kokoř pobláznil v Aši děti badmintonem

12.09.2017

Na začátku téhle badmintonové parády byl volejbal. Právě díky němu je dnes v Aši oddíl, kde se s balonem nehraje jen nad vysokou sítí, ale jsou tam i vášniví vyznavači badmintonu. A právě díky raketovému sportu se šíří sláva ašského oddílu do světa. Jeho trenér Vítězslav Kokoř se dostal v anketě Díky, trenére mezi TOP 30 a to je parádní úspěch. „Mám radost, v klubu jsem předseda, marketingový manažer a taky trenér. Dělám spoustu věcí najednou, ale chci říct, že bez spolupráce s rodiči i kolegy trenéry by tohle nebylo,“ prohlašuje Kokoř.

V Aši dřív frčel volejbal, ale jak sám přiznává, postupem času ho nadchl badminton. Jak se to všechno seběhlo, tomu se i s odstupem let jen usmívá a tvrdí, že všechno byla vlastně jen jedna velká náhoda. „Zdejší halu máme ve správě, ale volejbalistů postupně ubývalo a my jsme nebyli schopní naplnit hodiny. A někteří z lidí hráli badminton, tak jsme řekli, že vedle volejbalu založíme i oddíl badmintonu. Všechno klaplo a díky tomu Aš má i badmintonový oddíl,“ vykládá nadšeně.

Milovník volejbalu neodolal pokušení. Sám jen občas viděl, jak si tenhle sport pinkne někdo sem tam na zahradě, a teď to zkusil sám. „Ani jsem to původně nepovažoval za sport, ale pak když jsem začal, byl jsem překvapený, jak je to vynikající sport,“ přiznává, jak moc se mýlil.

A teď přesvědčivě tvrdí, že je to makačka daleko větší než při volejbalu. „Musíte se hýbat víc. Závodní badminton je hodně náročný. I v ostatních sportech je hodně kreativity, ale tady fakt nestačí jen bušit do míčku, musíte i přemýšlet, co uděláte,“ nachází kouzlo badmintonu. „Je to nejrychlejší raketový sport na světě. Můžu to potvrdit, i když to je relativní. Míček podle toho, jaký má tvar, mění rychlost. Ta se snižuje.“

Nadšený je teď hodně z toho, jak se do oddílu daří lákat malé vyznavače badmintonu. Kokoř a spol, šli ale štěstíčku v tomhle směru hodně naproti. Klub má badmintonovou akademii a hlavně spolupracuje s jednou z tamních základních škol. Žáci od první do páté třídy tak zajdou jednou za čas místo tělocviku rovnou na badminton. „My jim ten sport představíme a ti šikovní pak vstoupí do oddílu. Dneska máme sedmdesát dětí, badmintonová akademie je zdarma. Trenéři jsou ale placení,“ popisuje, jak to v Aši funguje.

Jde to báječně, zájem je velký. Z toho je Kokoř i ostatní trenéři nadšený. „Je to vynikající. Děti to baví a není to jen o tom sportu samotném. Baví je kolektiv, parta, jezdí společně po celé republice, to také dělá hodně,“ tuší trenér ašských badmintonistů. Zároveň si nemůže vynachválit, jak oddílu pomáhají rodiče. „Skvěle spolupracujeme. Berou auta, do kterého jsou ochotní vzít tři, čtyři děti. My jim proplácíme cesťáky, všechno funguje výborně. To je klíč, že jsme přitáhli i rodiče a oni vidí, že to k něčemu vede,“ pochvaluje si.

Při dotazu, jaký má vlastně cíl svého badmintonového snažení, zvážní. Vypálí, že žádný cíl vlastně nemá. „Jsme v Aši. Mě naplňuje práce s dětmi, oni sem přijdou v první, druhý třídě, to jsou nerozkoukané dětičky. Ve dvanácti, třinácti letech pak něco umí, stávají se z nich sebevědomé děti, co mají zdravou sebedůvěru. To je víc než badminton,“ těší se z toho, jaké jeho svěřenci dělají pokroky na všech frontách. „To mě u sportu drží, to je víc než výsledky,“ přiznává Kokoř.

Trénování se věnuje ve volném čase, byť připouští, že jeho syn také hrával badminton. „Pro mě je tenhle oddíl jako druhé dítě, nehodlám ho opustit,“ usměje se, ale myslí to naprosto vážně. Bez vášně a obětování by tohle všechno nešlo. A odměnou za jeho snahu je vlastně i úspěch v projektu Díky trenére. „Ani netuším, jak jsem se tam vlastně dostal. Když mi přišel mail, tak jsem koukal, kde jsem se to vzal,“ usmívá se a i s odstupem času neskrývá překvapení.

Dobře ví, že ho musel někdo nominovat. To ho těší, zároveň ale nabízí svůj jasný pohled na tenhle úspěch. „Neberu to tak, že tímhle naplňuji nějaké svoje ambice. Z mého pohledu je to reklama pro ašský badmintonový oddíl a pro město Aš. V médiích se píše, že tu jsou drogoví dealeři. A teď všichni aspoň vidí, že je tu skvělý badmintonový oddíl, co dělá městu čest,“ dodává.

mh

sdílet | Zpět