Pomůže festival sportů v Kutné Hoře získat novou halu?

17.03.2015

Ojedinělá akce se uskutečnila v minulém týdnu v Kutné Hoře. Zdejší sporty se spojily a zorganizovaly turnaje pro děti a dospělé, které trvaly celý týden. Chtěly poukázat na to, že Kutná Hora potřebuje halu. Ve městě je pouze hala pro hokej. A v ní se celý festival uskutečnil. „Halové sporty se v Kutné Hoře potýkají s absencí sportovní haly s regulérními rozměry, což brání rozvoji těchto sportů, ale i konání masovějších akcí,” dodal hlavní organizátor Jan Ďoubal.

Nejprve se ze zimního stadionu musel odvést led a na zmrzlý beton se pokládal florbalový vynilový povrch. Celý program odstartovali házenkáři kutnohorské Sparty. Nejprve hráli mladší dorostenci, které vystřídali muži. Oddíl si připravil další program – například se přijel podívat Václav Vraný, bývalý reprezentant házené, nebo slavný brankář Michal Barda. „Provedl jsem je i po zdejších památkách. Nejvíce byli ale zvědaví na děti, jak hrají házenou. Z akce byli nadšení,“ dodal trenér házené Josef Salák.

Kromě házené se do Festivalu halových sportů v Kutné Hoře zapojil i florbal, futsal nebo malí fotbalisti či školní mládež. „Konečně jsme si mohli vyzkoušet, jaké je to trénovat hru pro pět hráčů místo čtyři na čtyři, jak jsme zvyklí z kutnohorských tělocvičen,“ těšilo Jana Dojčiaka z florbalového týmu Kutné Hory. „Vrcholem celého týdne z florbalového hlediska bylo utkání juniorů, které se hrálo po turnaji mladších žáků. Jednalo se o zápas druhého kola PLAY UP o účast v extralize proti Znojmu. Hrálo se v bouřlivé atmosféře za početné návštěvy diváků. Bohužel první bod v sérii hrané na dvě vítězství si odváží soupeř za výhru 7:4.“

Na diváky čekaly i další doprovodné programy, například ukázka hasičského vozu, prezentace bojových sportů, taneční vystoupení Jitky Brachovcové, vystoupení TK Marendi, free running show – parkour, hardcore cvičení s Klárkou Novotou či přednáška o zdravém stravování s Martinou Novotnou.

Do organizace se zapojili i samotní hráči a hráčky. „Třeba jednu soutěž vyhlašovala naše starší žačka Eliška Vlasáková. Vzala si suverénně mikrofon a mluvila zpatra ke stovce diváků. To mě velmi překvapilo. Ostatní děti organizovaly jiné soutěže,“ dodal Josef Salák z týmu Sparta Kutná Hora. „Myslím si, že bychom děcka neměli vést jenom ke sportu, ale také k jiným věcem, například k organizaci. Třeba se snažíme o to, aby děcka chodila pískat mladším kamarádům.“
Do pískání se zapojili také mladíci Šimon Veselý, Luboš Bandi, Eliška Vlasáková a k nim zapisovaly či vypomáhaly holky Horákovi, Martina Kocourková, Ondra Šimon, Marek Fojta, Kryštof Zatloukal, Sára Šnajdrová a další.

Prvního ročníku Festivalu halových sportů v Kutné Hoře se zúčastnilo 700 lidí, 500 dětí a 1000 diváků. Splnil festival účel, dalo se veřejnosti jasně najevo, že by bylo potřeba v Kutné Hoře postavit halu? „Doufáme, že ano. Nám ta hala opravdu chybí. Většinou hrajeme s mládežníky také mimo Kutnou Horu. Lidi nám říkají, že tu nejsme, nevyskytujeme se tady. Nevidí, jak s nimi pracujeme. Přitom my společně s florbalisty se staráme o nejvíce dětí v Kutné Hoře. Staráme se o školní mládež a já navíc občas chodím trénovat i do školky malé prcky,“ popsal Salák situaci v Kutné Hoře.

Napište své příběhy a pošlete své námety na mail jirka@dikytrenere.cz


Foto: Jan Šmok

sdílet | Zpět