Piškvorky, závody a diskuze s rodiči. Létající trenéři přiletěli do Újezdu!

28.05.2015

V místní restauraci u fotbalového hřiště bylo plno, lidi seděli na lavičkách, mumraj. Kulisy, jako kdyby měla přijet známá hudební skupina. Očekávání bylo v Újezdu nad lesy veliké. „Tak hoši, máme vše připravené, takže můžeme začít s tréninkem,“ říká Milan Titěra z Létajících trenérů, kteří zájemcům předvedou moderní cvičení a cestu, po jaké vést děti k fotbalu.

„Profesionální letku“ si objednal Petr Křelina, šéftrenér mládeže z Újezdu nad lesy. „Narazil jsem na Létající trenéry na školení a na internetu. Oslovil jsem je a dal vědět také rodičům našich svěřenců, ať se přijdou podívat,“ vysvětluje Křelina. A redakce Díky, trenére byla u toho.Celkem přijeli čtyři trenéři: Milan Titěra (Dukla), Rostislav Kohoutek (Slavia), Jaroslav Teplan (Tempo), Marcel Lička (Blšany). Akce začíná představením před hráči a trenéry: „Tak kluci, dávejte pozor. Vaši trenéři měli zájem, abychom si s vámi dnes zatrénovali a ukázali vám různá cvičení. Podíváme se, co už umíte, a budeme se společně snažit něco nového se naučit. Hlavně si to pojďme užít,“ už říká Titěra vzorně seřazeným malým fotbalistům. Trenéři si je rozdělí na čtyři skupiny podle věku, od mini přípravky po mladší žáky.

S mini přípravkou se začínají hrát pohybové hry a následují závody ve skupinách. V dalších kategoriích se pracuje především na ovládání míče v různých podobách. Od průpravných cvičení po průpravné hry. Některá cvičení přecházejí do soutěžní podoby tak, aby v nich bylo patrné maximální nasazení a soutěživost.Jak například? To byste asi nečekali... Fotbalisti během tréninku hrají piškvorky. Za tuto činnost by je trenéři obvykle z hodiny vyhostili, ale tady je naopak za vítězství v piškvorkách chválí. „Udělejte dovednostní cvičení, vezměte si rozlišovák a pak ho co nejrychleji s míčem u nohy položte na jeden kužel v tom čtverci. Ve stejný moment vystartuje protihráč, který má opačnou barvu rozlišováku. Tak schválně, kdo vyhraje,“ ptá se Titěra, profesionální trenér z Pražského fotbalového svazu.

Asi po hodině a čtvrt trénink skončí. „Kluci, byli jste fakt dobří a snaživí, jde vám to. Poslouchejte své trenéry, mějte z fotbalu radost. A hlavně: Makejte na sobě!“ hecuje s úsměvem Titěra a s každým si plácne. „Kdo sklidí kužele nejrychleji, tak vyhrává.“Celou dobu mluvil k dětem, nyní bude promlouvat k rodičům. Setkání se odehrává u autové čáry, asi dvacet rodičů k „létajícímu trenérovi“ přistoupí. „Máte zde dobré trenéry a hodně dětí, což je vždycky ten nejdůležitější ukazatel,“ praví Titěra a vysvětluje, jaká cvičení s dětmi prováděl a proč. O kousek dál probíhá stejná diskuze s rodiči těch nejmenších, kterou vede trenér Teplan.

„Tréninky musí děti hlavně bavit. Ale zase se nesmí jednat o hru pro hru. Trenér by měl být schopný přijít s hrou, která bude nástrojem toho, aby se děti opravdu něco naučily. Jednoduše řečeno – z drilu přihrávek od kuželu ke kuželu udělat hru, která by děti namotivovala a bavila. Samozřejmě, v tréninku by neměl chybět ani dril a nácviky,“ hovoří Titěra a podotýká, že je nutné děti rozvíjet, ne je stresovat. „Ze všeho nejhorší je své dítě během zápasu shazovat, například zařvat na něj: Co to děláš? Začni už konečně hrát! Absolvoval jsem hodně turnajů, i mezinárodních, a stává se běžně, že se malí kluci po chybě ihned podívají do hlediště a hledají s obavou svého otce,“ vypráví Titěra, a proto zdůrazňuje: „Nechte své děti v klidu se fotbalově rozvíjet, dejte jim a trenérům volnost. Neschematizujme, nebuďme zbytečně přísní. Někdy samo dítko přijde během zápasu na řešení, které by nevymyslel ani trenér.“

Tuto diskuzi doplňuje i bývalý ligový hráč a nyní trenér přípravky Marcel Lička. Přidává své zkušenosti s tím, jak mohou rodiče negativně působit na malé fotbalisty.

Po patnácti minutách se rodiče s dětmi rozejdou a diskuze pokračuje jen s trenéry. „Akce byla výborná. Bylo vidět, že nejdůležitější je, aby to děti bavilo. Aby nechodily na trénink z donucení. I rodiče viděli, že se to na Újezdě nedělá špatně,“ nadšeně hodnotil práci Létajících trenérů Petr Křelina, kterému se nejvíce líbily cviky pro nejmenší. „Hlavně ty na obratnost a různé skákání, hry s míčem. Děti z toho byly opravdu nadšené. Teď je to na nás, abychom se snažili tato cvičení rozvíjet, obměňovat.“Létající trenéři mohou přijet i do Vašeho klubu!
Přihlásit se můžete přes profesionální trenéry mládeže v jednotlivých krajích. http://nv.fotbal.cz/scripts/detail.php?id=164096&t...

Souhrnné informace na http://nv.fotbal.cz/scripts/detail.php?id=112531&t...
Více informací bude k nalezení také v podrobnější sekci na www.fotbalpraha.cz

(juh)

sdílet | Zpět