Malé ragbisty oslnil tanec haka! Novozélanďani zavítali do Prahy

12.06.2015

„Ty jo, já se tak bála,“ říkala mamince menší holčička, která právě shlédla jeden z nejproslavenějších tanců – bojovou haku. Do Prahy totiž na přátelský zápas s českým výběrem přijel tým Nový Zéland Ambassador's XV. Tedy výběr hráčů ze země, kde je ragby až náboženskou záležitostí. Společně si s dětmi na hřišti RC Tatra Smíchov na Praze 5 zatrénovali a poté ukázali jejich proslavený tanec. Jenže ten má svá pravidla...

Tak především novozélandští hráči ho předvádějí hlavně před utkáním, aby zastrašili soupeře. A pokud po tanci na trávě stojí někdo z protivníků, jsou zvyklí okamžitě hrát ragby nebo na něj vlítnout. V ten moment byli na hřišti děti, jejich rodiče, trenéři... A právě český ragbyový tým, který se chystal na trénink před sobotním duelem. „Nemůže tady být. Haku jinak nezatančíme,“ říkal Aaron Satchwell, trenér výběru zahraničních hráčů. Jenže děti ji chtěly tak moc vidět... Český tým tak ze hřiště musel odejít, proti kmenovým pravidlům nelze vzdorovat.




Určitě jste tento tanec již viděli. Sledovat haku na internetu je zajímavé. Ale naživo? To je pořádným, mrazivým zážitkem. Nenávistné pohledy, šílené grimasy, tleskot do kolen... „Jdeme vás rozdupat,“ jakoby vyjadřovali svými pohyby novozélandští ragbisté. O koho vůbec jde? Jejich tým je složený převážně z hráčů, kteří jsou v evropských klubech. To elitní ragbisté hrají pouze doma.


„No pozor, hrají sice po evropských klubech, ale každý z nich má ragby krvi. Jsou velmi dobří a navíc z Nového Zélandu. To je nejlepší škola ragby na světě, každý by si chtěl zahrát takový zápas, zažít takovou konfrontaci,“ zdvihá prst Tomasz Putra, trenér české reprezentace.