Liberec táhla větší dravost, ohlížejí se trenéři

08.03.2015

Po 12 letech čekání na titul vyhrála UNIQA extraligu volejbalistů Dukla Liberec. To v soutěži žen opět kraloval Prostějov. Trenérům, které jejich příznivci nominovali do soutěže Díky, trenére, položila redakce stejnojmenného webu po skončení soutěže tři otázky.

1. Čím si vysvětlujete, že byl Liberec v letošní sezoně tak suverénní? Vyhrál základní část extraligy, uspěl i ve finále proti Českým Budějovicím.

2. Dokáže takovou jízdu Liberec zopakovat i v příští sezoně?

3. Využíváte při přípravě svých mladých svěřenců techniku, třeba video z utkání extraligy?


FRANTIŠEK PLUHAŘ (TJ Sokol Plotiště nad Labem)
1. Liberec velmi dobře doplnil družstvo o kvalitní mladé hráče a zkušené harcovníky, kteří se vrátili z cizích angažmá. Na nich mohl stavět trenér Nekola hru, stali se jeho prodlouženou rukou na hřišti. Právě oni umí dokonale přečíst hru soupeře a změnit taktiku podle vývoje zápasu. Mladí hráči zase vnesli do hry elán. Důležitý moment pro vývoj finále se stala kvalita podání. Mladí hráči servírovali tvrdě a přesně, zkušení uplatnili mix tvrdého podání s umístěnou plachtou. Liberec zdobily kromě dobrého podání i bloky a přesný útok, to jsou jeho zbraně.
2. Pokud v Liberci udrží stávající kádr a kvalitní hráči neodejdou do zahraničí, může bojovat o titul znovu. Největšími soupeři by měli být České Budějovice a Karlovy Vary.
3. Ano, to je nejdůležitější část přípravy mladých volejbalistů. Jako trenér mládeže se zajímám o volejbal v obou kategoriích a hodně ho sleduji na zahraničních televizních kanálech. Zápasy přehraji z televize do počítače a sestříhané s patřičným komentářem pustím svým svěřencům. Pochopitelně vybírám to nejlepší, je to dobrá škola i pro mě jako trenéra. Stále je co objevovat nového. Dalším pomocníkem jsou pro mě smyčky, které se dají získat na internetových stránkách ČVS nebo na stránkách Jirky Popelky, kde je i kniha cvičení, která je zaměřena na cviky pro rozvoj herních činností formou hry a soutěží. Dalším pomocníkem jsou materiály od metodické komise ČVS a smyčky, které natočil Zdeněk Haník pro své prezentační účely. Moji svěřenci dostávají za domácí úkol sledovat zápasy v televizi a při tréninku zjišťuji, kdo se díval a kdo ne a společně rozebíráme hru. Vloni jsme v Hradci Králové sledovali soustředění reprezentační týmu mužů a letos navštívíme přípravu reprezentačního družstva žen. Sledovat v akci nejlepší hráče a hráčky i práci trenérů a jejich asistentů je pro ně inspirující.


MICHAL SOUČEK (ASK Blansko)
1. Liberec měl vyrovnanější kádr a větší vůli po vítězství, také mu hodně pomohli výborní fanoušci.
2. Uvidíme, zda udrží stávající kádr. Osobně bych si příště přál v extralize i ve finále vyrovnanější zápasy.
3. Navštěvujeme utkání mládežnických reprezentací. Video využíváme na prázdninovém kempu.


KÁROLY ALFÖLDI (SKP Sever Ústí nad Labem)
1. Liberec byl hladovější po úspěchu. Poučil se z předešlých let, kdy několikrát suverénně zvládl základní část, ale v play off nebo ve finále, vyhořel. Dukle fungovala týmová chemie. Je dokonale namíchána, co se typů hráčů týká. Měli kvalitní lavičku. Výborně fungovala osa týmu Správka/Kriško - Janouch - Patucha. Na bloku hrál po celou sezonu kvalitně a spolehlivě Staněk. Patucha byl pro mě nejlepším univerzálem sezóny. Trenér Nekola budoval tenhle tým vědomě delší dobu z kvalitního materiálu. Takže víc věcí zafungovalo ve správný čas a na správném místě.
2. Trochu pochybuji, že tým zůstane po kupě. I když s financemi by klub nejspíš neměl mít potíže. Moudřejší budeme na začátku sezóny, až uvidíme soupisky jednotlivých týmů.
3. Video přípravu neděláme. Vzhledem ke stupni individuálních dovedností našich hráček a k typu soutěží, které hrají, to považujeme za zbytečné. Rozhodně se toho do budoucna nevyhýbáme. V minulosti jsme to už několikrát využili a přitom upozorňovali nejvíc na práci špičkových nahrávačů, techniku příjmu a práci v obraně.


VÍTĚZSLAV PJENTAK (ŠSK Bílovec)
1. Vyhýbala se jim zranění. Tým je složen z kvalitních starších hráčů (Staněk) a má výborného nahrávače. Výkon Liberce ve finálové sérii gradoval. Nehrají jen přes účko , ale velmi pestře středem, kolem a hra je rozložena na víc hráčů.
2. Těžko říci, jak Dukla dopadne za rok. Záleží i na tom, jak se ostatním klubům podaří doplnit kádry. Hodně šancí dávám Karlovarsku.
3. Sleduji nejen české týmy ale i hru zahraničních na Laola tv. Leccos se dá okoukat a poučit se.


MATĚJ DRECHSLER (Vrtule Frýdlant)
1. Dukla měla silný, vyrovnaný a kvalitnější kádr. Navíc výhodu v tom, že mohla točit sestavu, a při tom zůstávala stále silná. K tomu, že finále bylo tak jednoznačné bych přidal i fakt, že Jihostroj letos nebyl v nejlepší formě, především vinnou zranění. Připomněl bych zranění Petra Michálka z úvodu sezony a Michala Kriška ve finále. Tento univerzál Budějovicím moc chyběl.
2. Adrian Patucha, Tomáš Kriško, Jakub Janouch, Libor Leikep ale i Václav Kopáček, to jsou hráči, o které by mohl být zájem v zahraničí. Pokud se je Dukle podaří udržet a vyhnou se jí zranění, mohou dokráčet až k obhajobě.
3. Na video přípravu nemáme prostředky. A ani nepředpokládám, že by našim mladším a starším žákyním v jejich věku nějaký rozbor pomohl. Spíš je upozorňujeme na to, jak na hřišti chovají jednotliví hráči i celý tým. V tomto ohledu bych jako příklad vyzdvihl libereckého Tomáše Kriška. Tým burcoval po každém vítězném bodu, a jeho projev byl stále pozitivní. Což se dá říct o celé Dukle. V příští sezóně se pokusíme společně navštívit zápas Liberce. Spíš pro poznání atmosféry než kvůli konkrétním herním prvkům.


VĚNOMÍR MERTA (TJ Vítkovice)
1. Proč byli tak suverénní? Myslím si, že pro ně byla přínosná zkušenost z minulého roku – první zápas s Budějovicemi vyhráli také suverénně, ale pak se dostali tlak a výkonnost neudrželi. Letos, po prvním prohraném zápase, zvedli hlavu a nebyl problém. Liberec měl hru postavenou na perfektní obraně a měli kvalitní servis.

2. Mančaft si sednul, ale bude záležet, jestli vydrží. O Janoucha bude veliký zájem i venku. Po dlouhé době se mi zdá, že právě on je nahrávačskou osobností.

3. Skoro 30 let jsem pracoval s mládeží. Problém je v tom, že nakopírovat herní prvky od těch vrcholových volejbalistů na malá děcka moc nejde. Nechci být moc kritický, ale mám několik postřehů ohledně současné práce mládeží. Problém u nás je v tom, že my jsme to hráli kdysi (1964 do 1968) tak, že jsme byli sví, měli své vlastní postupy a herní prvky. Od té doby to tak nějak kopírujeme. Přišli Poláci s křížky, potom čtverka, Holanďani s doskokem, riskantní servis... Děti musíme vést od lehčího ke složitějšímu. Nyní se snažíme děcka neustále přizpůsobovat na nějaký systém. Když ale ve starších žácích neumí pořádně příjem a podání, tak to se mi moc nelíbí. Občas čtu polské weby, které jsou perfektní. Zaujalo mě zejména, že Rusáci, Bulhaři, Italové, Francouzi pracují s mládeží tak, že jsou u nich trenéři staří maximálně 30 let. A kdo trénuje naše kluky? Trenéři, kteří jsou skoro v mém věku a nikoho si k sobě nepustí. Houby... Já tam musím dát mladšího kluka, hodit ho do vody a říct mu – plav! Máš na to dva roky a buď něco dokážeš nebo ne. Kdybych já dva až tři roky neuspěl, tak si musím zamyslet nad tím, zda u toho mám co dělat. Ale ti chlapci se nad tím nezamýšlí. Prostě jsem tam a hotovo. A výsledky jsou jaké?


SAID HABBOUDJI (VK Ostrava)

1. Proč vyhrál Liberec? Rozhodla hlavně stabilita hráčů a trenérů v Liberce, kde došlo pouze ke kosmetickým změnám.

2. Nedá se ale říci, že by Liberec byl suverénní také v příští sezoně, protože týmu budou dávat od začátku soutěže pozor. Navíc Liberec bude mít zátěž z Champions League...

3. Líbí se mi hra Ostravy, která je založená na technice a hlavně bojovnosti. Po dvou sezonách stále čerpáme z mistrovského titulu. Z těch finálových zápasů děláme hodně teorie, ale málo videí pro děti, aby je to poučilo. V Praze a v Brně hledají žákovské talenty po celé republice, v Liberci byla pořádná škola pro děti také, měla i mé osobní sympatie, ale v posledních 8 let zmizela úplně z mládeže a to je velká škoda pro mládež v Česku. Dobře pracují s dětmi v Ostravě, Příbrami, České lípě a v Českých Budějovicích.


ŠÁRKA ČÍŽKOVÁ (TJ Sokol Roztoky)
1. Prostějov kraluje, protože má stabilní kádr a dobré trenérské vedení. V současné době je Prostějov výrazně lepší než ostatní celky v české extralize, proto bych v příští sezoně opět tipovala na titul Prostějov.

2. V současnosti v extralize není klub, který by mu mohl konkurovat. Tipuji, že v příští sezóně opět titul získá.

3. Zatím video přípravu nepoužíváme, hrajeme barevný minivolejbal. Ale do budoucna určitě plánujeme více výletů za špičkovým juniorským i dospělým volejbalem. Snažíme se děvčata povzbuzovat tím, že mohou stejně dobře smečovat a hrát jako hráčky špičkových ligových týmů. Na Prostějovském klubu se mi líbí dravost s jakou vstupují do utkání a přístup trenéra.

sdílet | Zpět