Chcete, aby děti sportovaly? Zkuste to jako ve Štětí!

31.03.2015

„Učím na druhém stupni fyziku, matematiku a tělocvik – a musím se s něčím svěřit. Vůbec není pravda, že děti nesportují a jen sedí u počítače. Stačí nabídnout jim zajímavý program,“ pochlubila se redakci Díky, trenére projektem Sportovních družin Alena Francová ze Štětí, kde působí na ZŠ Ostrovní.
„Po 13 letech co učím ve škole, zažívám nejkrásnější období a je spojené se sportováním dětí. Změnily se. Většina je nadšená, plná zážitků a elánu. Mohou za to autorka projektu trojnásobná olympijská medailistka Květa Jeriová-Pecková, spolu s Michalem Kurfirstem zakladatelé Sportovních družin, a ředitel školy Václav Hladík.“


Cvičení zaměřená na všestranný rozvoj těla, jeho protažení a posílení. Zábavné hry a soutěže, to byla nabídka pro děti z I. stupně třikrát týdně po 90 minutách. Poté, co se ve škole rozneslo, jak je to bezvadné, začaly mít zájem o sportování odpoledne po vyučování i děti z II. stupně. Když se k nápadu s družinami přidaly i další dvě školy ze Štětí, bylo jasné, že tolik dětí, pedagogů a trenérů je třeba dát dohromady. A tak vzniklo ve spolupráci s nedalekým Národním olympijským centrem vodních sportů Sportcentrum Labe, které funguje pro všechny děti ze Štětí a okolí. V současnosti je v něm kolem 170 dětí.
„V nabídce Sportcentra jsou třikrát týdně Sportovní družiny, dvakrát týdně trénink atletiky, třikrát týdně veslování, jízda na trenažéru, pramice, jednou týdně trénink aerobiku a další aktivity. Děti, které jsou členy Sportcentra Labe, platí půlročně 100 korun a smějí navštěvovat libovolný počet tréninků.Spolupracujeme i my pedagogové mezi sebou, pomáháme si v organizačních záležitostech, jezdíme společně na závody. A děti? Starší kamarádí i s mladšími a spolu dohromady mladí sportovci ze všech tří škol. Na správnou činnost družin dohlíží Květa Jeriová-Pecková, s kterou vedeme kroužek atletiky,“ říká Alena Francová, mimo jiné i cvičitelka aerobiku I. třídy.


„Představte si, co se nám s Květou stalo. Děti jsou tak nadšené, že po dvouhodinovém atletickém tréninku si jdou ještě zaběhat po okolí Štětí. A druhý den ve škole mi ukazují na mobilu, kudy běžely. Škola prostě začala žít sportem a děti to moc baví,“ dodává Alena Francová.

sdílet | Zpět