Trenérkou mládeže 2022 je karatistka Monika Vojtová. Chci, aby děti samy sobě věřily, říká historicky nejmladší držitelka černého pásu

26.10.2022

Vítězkou akce Díky, trenére se stala Monika Vojtová, trenérka karate z Českých Budějovic. Na Dni trenérů mládeže zaujala diváky i porotu svým osobním přístupem k dětem i originálními tréninkovými metodami. Akce Díky, trenére už od roku 2015 podporuje trenéry mládeže a oceňuje jejich práci a nasazení. V rámci letošního ročníku děti a jejich rodiče poslali svým trenérům přes 340 poděkování.

Monika Vojtová se trénování karate věnuje už 16 let, a to ve Fight clubu České Budějovice. O jejím zápalu svědčí třeba i to, že už tři týdny po narození prvního dítěte byla letos se svými svěřenci na letním soustředění. Kromě titulu Trenérka mládeže roku získala také odměnu 50 000 Kč na zahraniční stáž a další rozvoj klubu.

„Karate je nedílnou součástí mého života a dětem se snažím předávat nejen svoje zkušenosti, ale hlavně lásku k pohybu. Nejvíc mě proto baví, když mají z tréninků radost. Zároveň nechci vychovávat jen dobré sportovce. Mým cílem je vymýšlet takové metody, aby z dětí byli celkově lepší lidé a aby samy sobě věřily. Poděkování od mých svěřenců i vítězství na Díky, trenére beru jako motivaci, že má moje snažení smysl,“ radovala se Vojtová z vítězství na Dni trenérů mládeže.

Několikanásobná mistryně ČR v disciplínách Kata a Kumite Vojtová se v 15 letech stala historicky nejmladší držitelkou mistrovského černého pásu v České republice. Po skončení profesionální kariéry se živí jako policistka a podobně jako i většina ostatních nominovaných se trénování věnuje ve volném čase. Přesto mu věnuje až 20 hodin týdně ze svého volného času a spolu s celou osmička finalistů přivedla za posledních 5 let ke sportu přes 500 dětí.

„Den trenérů mládeže má za cíl vyzdvihnout práci všech trenérům mládeže. Dětem věnují spoustu času, jezdí s nimi na soustředění během dovolené a často je trénují úplně zadarmo. Bohužel je za to někdy zapomínáme pořádně ocenit. Proto v rámci akce Díky, trenére dáváme dětem i rodičům možnost poděkovat koučům za jejich úsilí. Velmi nás těší, že letos mladí sportovci vyjádřili poděkování více než 340 trenérů. Věříme, že jim to přinese povzbuzení, aby dál přinášeli dětem radost z pohybu,“ říká Petr Rydl z komunikační agentury Konektor, zakladatel akce Díky, trenére.

Ze všech nominovaných vybrala porota osmičku finalistů. Na Dni trenérů mládeže se i se svými svěřenci setkali čtyři trenéři a čtyři trenérky. Po dvou zástupcích měl hokej a baseball – oba baseballisté navíc přijeli z Brna, jenže každý z jiného mužstva. Do finále se dostali také trenéři lakrosu a házené.

Monika Vojtová získala na Dni trenérů mládeže rovněž cenu Trenér sympaťák a odměnu 15 000 Kč od ČSOB. Titul Trenérka srdcařka a poukaz 50 000 Kč na nákup sportovního vybavení od značky Puma si zase odnesla Karolína Soukupová. Ta ve středních Čechách trénuje netradiční – ale o to krásnější – sport, krasobruslení na kolečkových bruslích.

Vůbec poprvé byla vyhlášena také Cena za nekonečný přínos. Získala ji Jaroslava Pavlovičová, která učí děti gymnastiku už 58 let. Celkem si finalisté a ocenění rozdělili 245 000 Kč od sponzorů akce, mezi kterými jsou také Národní sportovní agentura, Nadace ČEZ a pořádající agentura Konektor.

„Je neuvěřitelné, s jakým zápalem se někteří trenéři dětem věnují. Jaroslava Pavlovičová je příkladem člověka, pro kterého se z koníčku stalo poslání. Za tu dobu přivedla ke sportu nespočet dětí a nás velmi těší, že se k nim můžeme připojit a společně jí za její nekončící úsilí vyjádřit díky,“ komentuje Rydl.

Všichni finalisté se svými svěřenci předvedli pečlivě nacvičené vystoupení. Porota pod vedením hokejového trenéra a mentálního kouče Mariana Jelínka vybrala do závěrečného finále čtyři postupující.

Kromě Vojtové jimi byli poděbradský trenér hokejistů Martin Pánek, kouč házenkářů z Liberce Matěj Ploch a baseballistka Martina Hánová z Hrochů Brno. Ti si vylosovali svěřence ostatních soutěžících a spolu s nimi si museli poradit se třemi úkoly. Ve vyrovnané a napínavé soutěži svoje trenérské zkušenosti nejlépe uplatnila Vojtová a zaslouženě se stala trenérkou mládeže roku.

„Kdyby nebylo trenérů mládeže, nebyl by ani český sport. Záleží nám na tom, aby si české děti vytvořily pozitivní vztah k pohybu a zdravému životnímu stylu. Věříme navíc, že díky sportu se naučí i základy fair-play a spoustu dalších věcí, které se jim v životě budou hodit. Proto jsou pro nás vítězi všichni, kdo se trénování dětí v České republice věnují. Doufáme, že i díky podpoře a poděkování od svěřenců u koučování zůstanou a budou děti nadále rozvíjet a motivovat,“ uzavírá Marian Jelínek.

Partnerem Díky, trenére jsou Národní sportovní agentura, ČSOB, IPSOS, Nadace ČEZ a Puma.

Medailonek Moniky Vojtové na YouTube Díky, trenére

Konečné pořadí Díky, trenére 2022:

1. Monika Vojtová, Bojová umění, Fight club České Budějovice

2. Martin Pánek, Lední hokej, HC Poděbrady

3. Matěj Ploch, Házená, SK Liberec Handball

4. Martina Hánová, Baseball, Hroši Brno

5.-8. Barbara Bažantová, Lakros, TJ Sokol I. Smíchov

5.-8. Jiří Hamáček, Lední hokej, HCM Jaroměř

5.-8. Karolína Soukupová, Kolečkové brusle, Artistic skating club Roller

5.-8. Jakub Ventruba, Baseball, Draci Brno

ČSOB Trenér sympaťák: Monika Vojtová, Fight club České Budějovice

PUMA Trenérka srdcařka: Karolína Soukupová, Artistic skating club Roller, Kolín

Konektor Cena za nekonečný přínos: Jaroslava Pavlovičová, SK Plhov – Náchod

Reportáž Sport v regionech

mh

sdílet | Zpět