Trenérka voltiže: Naše děti jsou teď ty nejlepší

11.08.2015

Už od malička chtěla jezdit na koni, a když jí bylo šest let, vzala ji maminka do jízdárny. Tam Karolína Pachotová poprvé spatřila koně a otevřel se jí nový svět. „Dokud na něj nevylezeš,nebudeš na něm cvičit,“ řekl jí tehdy trenér. Myslel to ze srandy, z hecu... Jenže malá Karolína se na něj vyšvihla zcela sama.

„Všichni na mě koukali s otevřenou pusou. Nevěřili, že se to šestiletému děcku může povést,“ vypráví Pachotová o svých začátcích, jak se dostala k voltiži. Nyní se svými svěřenci v týmu Voltiž Duha, o. s., sbírá úspěchy v dětských kategoriích a jako trenérka se dostala i do vybrané třicítky soutěže Díky, trenére, která mapuje nadšence věnující se práci s mládeží.

Je voltiž spíše umění, nebo sportovní disciplína? Především je to pořádná dřina. Jde o sportovní gymnastiku na koni, na němž se cvičenci ve svých začátcích učí základní postoje, např. upažit, postavit se, předvádět malý mlýn, holubičku a později mnoho dalších, náročnějších cviků a sestav, cvičení s jedním nebo více cvičenci. To už se ale jedná o opravdové mistrovství voltiže.


Karolína Pachotová se už v osmi letech stala oblastní mistryní a zúčastnila se mistrovství Československa v Mostě,kde se svým družstvem vybojovala první místo. Oddíl se však po nějaké době rozpadl a teprve po mnohaleté přestávce se opět k voltiži vrátila. Tentokrát však už jako trenérka – a tak v roce 2012 společně s kamarádkou, která se rovněž věnovala voltiži, založily v obci Dolní Domaslavice oddíl Voltiž Duha.
V oddíle tehdy trénovalo osm dětí. Nejprve si koně půjčovaly, jenže časem dětí přibývalo, a proto se rozhodla pořídit si koně vlastního. „Našly jsme ho ve stáji, kde jsem dělala ošetřovatelku,“ popisuje Pachotová. Právě výběr koně je na celém procesu asi to nejtěžší a nejdůležitější. „Pouze jeden kůň z dvaceti je schopný dělat voltiž. Musí být hodně klidný, tolerantní, nesmí být lekavý. Vždyť kolem něho skáčou několik hodin děcka, nikoho nesmí shodit nebo kopnout,“ říká trenérka.

To Hasan, kůň trenérky, je ideální. Děti si ho oblíbily a několikrát získal ocenění za nejkrásnějšího koně soutěže. Pachotová trénuje již desátým rokem. I když děti cvičily se zápalem a radostí, výsledky přicházely pomalu, až v posledních dvou letech se úspěch dostavil. A byl přímo velkolepý. Voltiž Duha v kategorii Skupin dětí vyhrává první místa. „Jsme teď ve fázi, kdy jsou naše děti nejlepší,“ dodává Pachotová, která se svými svěřenci dosáhla desetkrát na první místo od loňského roku. A v minulém roce byla Voltiž Duha vyhlášena nejlepším týmem v kategorii Skupin D za celou sezonu. „Myslím si, že je to dáno zejména dobrou atmosférou v našem klubu. A také tím, že to děti baví, rády soutěží a hlavně mají rády koně. Když něco dělám,tak chci,aby byly za tím výsledky,“ říká Karolína, která v oddíle pracuje v současné době s dvaceti dětmi, včetně handicapovaných.


„Vzali jsme k sobě i děti tělesné postižené, cvičení na koni jim pomáhá hlavně v koordinaci a zlepšuje jejich kondici a celkově i zdraví. Musí přemýšlet, jak mají cvičit, jak se udržet na koníkovi, učí se s ním pracovat. To všechno je hodně posiluje. Jsou to tři dívenky. S jednou jezdíme i na závody, hodně ji to baví a má hlavně motivaci dosáhnout co nejlepších výsledků,“ dodává trenérka voltiže. Děti baví a těší, že si mohou sestavy na koni vymýšlet i samy. Ve voltiži je totiž jedna sestava povinná a druhá volná.

„Dáváme holkám domácí úkoly, aby se podívaly na tréninky voltiže na internetu a pokusily se vybrat prvek, který by chtěly na koni cvičit,“ říká Pachotová. Své navrhované sestavy se poté učí na cvičném barelu. „Nechci jim nařizovat, co mají cvičit, výsledná sestava je obrazem jejich fantazie.“ A jaké jsou další cíle pro oddíl Voltiž Duha? Úspěch ve vyšších kategoriích. „Chceme si pořídit dalšího koně, se kterým by mohli cvičit junioři, a chceme také uspět,“ uzavřela úspěšná trenérka.

sdílet | Zpět