Trenérka gymnastiky Hynek: S dětmi se nenudí, a tak nemá čas stárnout

01.09.2016

Sportovní gymnastika je neskutečně náročný sport. Paní trenérka Gabriela Hynek o tom něco ví, vždyť tento sport učí děti už 21 let! V současné době vede svěřenkyně v Gymnastickém klubu Vítkovice. Co je pro ni zásadní? Gymnastiky vede k tomu, aby dokázaly uznat porážku a podaly ruku těm lepším. Ví, že se jim to v životě jednou bude hodit.

Tak ahoj v sobotu ve 3:40 ráno na nádraží. Jede se na závody do Všetat, slyšela po jednom červnovém tréninku děvčata z Gymnastického klubu Vítkovice. Nezaspal nikdo, malé gymnastky se na oblíbený závod těšily tak, že nemohly dospat. Také Klaudie, která jela obhajovat loňské vítězství. A samozřejmě i její mamka, která děti většinou od pěti do devíti let ve vítkovickém klubu bez nároku na odměnu trénuje už 21 let.

Gabriela Hynek měla po závodě pochopitelně radost, že dcera zase vyhrála. Ovšem jsou to výsledky, co v dětství nadějnou gymnastku k trénování přitahuje?

„Rozhodně ne. Za svůj trenérský úspěch považuji, když děti získají prostřednictvím gymnastiky určitý stupeň šikovnosti a obecně vztah ke sportu. Sportovní gymnastika je neskutečně náročná fyzicky i psychicky a zvládne ji jen pár jedinců. Je však tak všestranná, že s jejími základy se lze uplatnit s výjimkou míčových sportů v každém jiném. Třeba v atletice, aerobiku nebo v tanci,“ říká trenérka.

Paní Hynek s dětmi tráví v tělocvičně 15 hodin týdně. Nepřestává ji udivovat, jakou mají dokonalou pohybovou paměť. Vůbec pro ně není problém často obměňovat sestavy, které připravuje každé svěřenkyni „na míru“.

„To mě moc baví a snažím se, aby sestava vystihla, jak je každá z nich šikovná a krásná. Ovšem nesnáším, kdyby se některá nafoukla a posmívala se druhé, když se jí něco nepovede. U nás se ctí fair play, úcta a respekt ke kamarádkám a soupeřkám. Holky vedu k tomu, aby dokázaly uznat porážku a podaly ruku těm lepším. V životě se jim to bude hodit,“ vypráví Hynek.

Stále musí sama cvičit a posilovat. „Občas je třeba děvčatům něco předvést, také mít sílu dát jim při těžších prvcích záchranu. Starat se o ně není jen je trénovat. Organizuji cesty na závody, které vždy spojíme s nějakým programem, třeba s výletem. Doma pak upravuji fotky a videa, aby moje svěřenkyně viděly, jak jim to při cvičení šlo. Můj život s gymnastikou je velice akční. Rozhodně se s dětmi nenudím a díky nim nemám čas stárnout,“ dodává trenérka.

sdílet | Zpět