Trenéři mládeže v paradoxu: mají důležitou roli, ale chybí jim uznání!
Na Díky, trenére se podílela společnost Ipsos, největší agentura výzkumu trhu a veřejného mínění v České republice. Projekt upozorňuje na záslužnou činnost stovek trenérů, která není společensky oceněna tak, jak by si zasloužili. Oprávněnost jeho vzniku podtrhla i analýza názorů 1008 rodičů dětí do 18 let.
Podle 81% rodičů je role trenérů při sportovním rozvoji dětí důležitá a rozhodující. Jen 14% rodičů se přitom domnívá, že trenéři mládeže mají dostatečné společenské uznání. Názory na uznání trenérů mládeže jsou velmi podobné napříč různými sociodemografickými skupinami.
Ze statistické analýzy společnosti Ipsos vyplývá také další paradox – 87% rodičů si myslí, že je sportování nejvhodnější volnočasovou aktivitou pro děti. Přitom pravidelně sportuje 39 % dětí dotazovaných rodičů. Podle Zdeňka Haníka, předsedy Českého volejbalového svazu, je jednou z příčin úbytek dobrovolnických trenérů.
„O všech trenérech bez výjimky si myslím totéž: Sláva jim! Každý má svůj druh trápení, platí to pro profíka i dobrovolného trenéra dětí a mládeže. Bohužel, dobrovolníků ubývá. Aby někdo chodil třikrát týdně do haly a obětoval trénování mnoho víkendů bez odpovídající odměny, už přestává být možné,“ říká Zdeněk Haník.
Na otázku, zda jsou trenéři mládeže v České republice dostatečné ocenění za svoji práci, jen 3% dotázaných odpovědělo, že určitě ano. Naopak 39% rodičů se domnívá, že spíše ne a 10%, že určitě nejsou oceněni.
„Díky, trenére upozorňuje na záslužnou činnost stovek trenérů, která není společensky oceněna tak, jak by si zasloužila. Mnozí se věnují dětem z lásky k nim a svému sportu bez odpovídající odměny. Se vší skromností se pokoušíme aspoň částečně to napravit,“ říká hlavní organizátor soutěže Petr Rydl.
A jaké názory měli oslovení na to, kdo by měl ovlivňovat a podporovat sportování dětí? Školy: 68%, města/obce: 63%, stát: 49%, sportovní svazy: 48% a spolky: 41%.
sdílet | Zpět