Trenérce házené pomáhá v těžkých zápasech desatero. Hráčky semkne, říká Šmrhová
Své svěřenkyně vedla k trofejím v ligových soutěžích a na mládežnické olympiádě. A dopomáhalo jim k tomu speciální desatero. Házenkářská trenérka DHC Plzeň Jaroslava Šmrhová jim ho napsala před důležitým turnajem na kartičky a hráčky se ho musely naučit. Kde vzala inspiraci? „Přečetla jsem knihu o fotbalového sportovního psychologa, inspirovala jsem se a desatero pro holky připravila,“ tvrdila Šmrhová, pro kterou je při práci s dětmi důležitý také humor.
Bod po bodu si svěřenkyně Šmrhové opakovaly hesla z desatera před důležitým turnajem v německém Aue. Děvčata čekal finálový zápas se silným soupeřem. Začaly se zodpovědně rozcvičovat na nejdůležitější utkání... Až najednou jedna odběhla a vrátila se ze šatny s desaterem od trenérky. Všechny hráčky se semkly do kruhu, objaly se a jedna z hráček hesla nahlas předčítala. Ostatní po ní opakovaly. Tým to neuvěřitelně semklo,“ vzpomíná na silný moment Šmrhová. Vyplatilo se, Plzeň duel tehdy zvládla.
Pozor – tohle desatero není žádné dogma, jde o mentální přípravu. „Těžké zápasy se většinou vyhrávají v hlavě. Taková hesla hráčky opravdu nabudí, na hřišti si více věří. Dokážou porazit i soupeře, který je papírově silnější než ony,“ uvědomuje si Šmrhová, která celé desatero nechtěla prozradit. „Je to především o sebedůvěře, protože bez ní hráčky nedokážou zvládnout těžké zápasy. Dále je to o pozitivním přístupu a bojovnosti. V neposlední řadě se hráčky nesmí nechat rozhodit dílčím neúspěchem. A samozřejmě nesmí zapomínat na to, že jsou součástí týmu. Pokaždé by měly ze zápasu odcházet s pocitem, že ze sebe vydaly to nejlepší.“
K trénování se Šmrhová dostala po vážnějším zranění kolene. To jí limitovalo ve vlastní sportovní kariéře, a tak se začala ještě v době rehabilitace věnovat trénování. „Nejprve to vypadalo na přechodnou dobu. Pak jsem ale zjistila, že práce s dětmi mi přináší daleko větší uspokojení, než samotné hraní,“ vzpomíná Šmrhová.
Zakládá si na dobré náladě svého týmu. Důležitá je pohodová atmosféra, při které ale nechybí řád a autorita. Humor ale také nesmí chybět! „Snažím se mluvit vtipně, nebojím se dělat si legraci ze sebe sama. Používám širokou slovní zásobu a vybírám taková slova, která holky pobaví a zaujmou. Společně se pak radujeme z každého dosaženého úspěchu, například zlepšení při tréninku. Velmi si vážím toho, že když hráčky třeba i po několika letech odloučení potkám, mají radost, že mě vidí a s láskou vzpomínají na společně prožité roky,“ líčí.
Se současným družstvem začínala v minižačkách a tehdy čítalo pouhých 10 hráček, v loňské sezóně (starších žačkách) počet narostl až na 33 házenkářek. „Máme ohromnou radost, že k nám do klubu přichází stále více a více nových házenkářek. V současnosti máme už 150 aktivních členek,“ dodává trenérka. V sezoně 2015/16 získalo DHC Plzeň hned dva mistrovské tituly – v kategorii mladších žaček a v kategorii mladších dorostenek. Tři hráčky jsou zařazeny v reprezentaci juniorek a pět v reprezentačních dorostenkách. „Za největší trenérský úspěch však považuji to, že dívky házená baví - rády chodí na tréninky, mají chuť na sobě pracovat a neustále se zlepšovat,“ zdůraznila Šmrhová.
sdílet | Zpět