Trenér Votipka láká na ragby: v Kralupech ho hrají i maminky

18.09.2016

Ragby je kolektivním sportem, což trenér Robert Votipka moc dobře ví. A tak se svým týmem vyráží na výlety – Sněžka, Říp, sjezd Sázavy. Do toho se snaží tento sport propagovat. „Vždyť ho může hrát kdokoliv,“ říká ragbyový trenér. Možná vás ani nepřekvapí, že v Kralupech nad Vltavou si založily družstvo také maminky malých ragbistů.

Před sedmi lety v Úžicích vznikl ragbyový klub, jehož zakladatelem byl Pavel Hrubý. U jeho zrodu stál také ROBERT VOTIPKA (42 let). Spolu s tehdejším předsedou Hrubým, jeho ženou Hanou a dalšími nadšenci dělali vše, aby do něj přilákali děti a další dospělé. Sami je začali trénovat a díky Pavlovu úsilí získali pronájem hřiště v Kralupech nad Vltavou. Časem se přidávali další zájemci z okolí: „Za posledních pět let prošlo mýma rukama tak osmdesát nováčků,“ odhaduje trenér Votipka z RC Kralupy nad Vltavou, který připravuje nejmladší děti od pěti do 10 let.

„Ragby jsem v dětství hrál a mělo to pro mě zásadní význam. Zrod klubu se stal ideální příležitostí, aby můj zamilovaný sport poznaly i moje děti. Je to po všech stránkách ideální sport,“ tvrdí trenér Votipka. Hraje se rukama i nohama, důležitá je rychlost, síla i obratnost. Individualita se v ragby prosadí jen s pomocí kolektivu. „Ragby je tvrdé, jedná se o kontaktní hru, ale přísná pravidla nedovolují podrazy a zákeřnosti. K férové hře vedeme děti už od prvních tréninků. Je to sport založený na vzájemném respektu soupeřů. Může ho hrát kdokoliv, kluci i děvčata. V Kralupech si založily družstvo třeba i maminky našich malých ragbistů,“ říká Votipka.

Další klad tohoto kolektivního sportu vidí v týmovém duchu. Automaticky kolem něho vzniká parta dětí i rodičů, kteří se rádi scházejí nejen na trénincích a zápasech. Díky spolupráci trenérů a hráčů v mužském i ženském týmu také společně vyrážejí na soustředění nebo výlety. V letošním roce se ragbisté vydali třeba na Sněžku, na Říp nebo na sjezd Sázavy z Týnce do Pikovic. Další setkání proběhne během letošního srpnového příměstského kempu na kralupském hřišti.

„Pořádali jsme ho už minulý rok a všichni byli nadšení. Přihlásit lze děti od pěti do 15 let. Členství v klubu není podmínkou. Rádi mezi sebou přivítáme i nové tváře. Třeba po našem kempu propadnou kouzlu ragby stejně jako my. Celý týden nebude samozřejmě jen o ragby, ale i o dalších míčových hrách, atletice a spoustě zábavy v přírodě, na hřišti nebo na koupališti. Více informací je na našich webových stránkách,“ vysvětluje Votipka, hlavní organizátor.

Ještě v jedné akci má kralupský trenér a člen klubového výboru prsty. V červnu uspořádal historicky první klubovou prezentaci ragby pro děti ze škol v okolí. „Žákům druhých až pátých tříd ze školy v Mikovicích jsme představili ragby na našem hřišti. Pomáhali hráči mužského týmu a děti si mohly vyzkoušet, jak se přihrává, kope nebo běhá s ragbyovou šiškou. Věřím, že s některými se uvidíme už na kempu nebo při trénincích po prázdninách. Těšíme se na všechny, kdo mají o náš sport zájem,“ dodává Votipka.

sdílet | Zpět