Trenér Šiman založil tři kluby. Jsem fanatikem do baseballu, říká

25.08.2016

Kde bydlel, tam šířil slávu baseballu a zakládal kluby. Jiří Šiman už má na svém kontě tři – nejprve na Ostravsku v Orlové, poté ve Spáleném Poříčí a nyní vede dva roky zcela nový klub v Plzni. „Manželce jsem slíbil, že po dvaceti letech budování klubu ve Spáleném Poříčí už toho nechám. To jsem splnil, jen jsem se přesunul do Plzně. Snad to vydrží se mnou dál,“ uvádí s úsměvem své přání Šiman, který si život bez trénování dětí neumí představit. A hlavně také bez baseballu.

Baseball je v České republice na vzestupu, hraje ho kolem 3000 dětí. Velkou zásluhu na tom má také trenér Šiman. „Nejvíce mě baví kreativita tohoto sportu, složitost. Musíte přemýšlet a zároveň rychle reagovat. Je to atletika spojená s přemýšlením,“ tvrdí o něm Šiman, pro něhož je baseball ideální aktivitou pro děti. „Učí se pracovat v týmu, věřit si. Nebojí se pak před cizími lidmi promluvit a projevit se.“

Šiman se s baseballem setkal poprvé až v roce 1989, přečetl si jeho pravidla a měl pocit, že o tom pěkném a propracovaném sportu musí říci všem. Jenže v Orlové o baseballu nikdo moc neslyšel. A tak začal s osvětou… Už ve čtrnácti letech naverboval do baseballu několik svých kamarádů, sestavil si svůj tým. Společně hráli za bytovkou na sídlišti. „Již tehdy mě moc bavilo pozorovat, jak se hráči vyvíjí, zlepšují se před očima. Trénování mi zůstalo v krvi.“

Jeho rodina se musela v jeho dvaceti letech přestěhovat do Spáleného Poříčí, tedy do městečka, kde o baseballu opět nikdo neslyšel… Nevadí – Šiman zde od nuly vybudoval klub. Hřiště, zázemí, nábory, tréninky, ekonomický chod klubu. To všechno měl na starosti. Jak děti do baseballu zbláznil? „Povídal jsem jim historky z MLB, tedy z nejprestižnější americké baseballové ligy světa. Tam na zápas chodí v průměru 30 tisíc lidí, hráči jsou tam za hrdiny,“ popisoval Šiman.

Děti a rodiče si na něm cení maximální zapálenosti v trénování. „Potřebujeme více takových lidí, aby zaujali děti pro sportování. Bylo úžasné ho sledovat v akci, moc se mi tréninky líbily,“ popisoval Jakub Sládek, přední český baseballový reprezentant, který se byl na Šimana podívat. Sám trenér ví, že je to potřeba. „Snažím se řídit vše do každého detailu. Je třeba být pozitivní, když vám děti věří, jdou za vámi a do všeho po hlavě. Prošly mi rukama dvě generace dětí, tak přes 300 sportovců a většině jsem byl i poradcem v jejich životních rozhodnutích, dokonce i jednomu hráči za svědka na svatbě,“ dodává Šiman.

Jeho cit pro detail se projevuje tak, že po práci (dělá manažera v jedné firmě) vymýšlí do večera tréninkové jednotky a řídí chod celého klubu. Věří, že to má smysl. Šiman se totiž upnul k novému cíli – vybudovat v Plzni jeden z nejlepších baseballových klubů v České republice. „Díky náborům jsme začali s dvaceti dětmi a dvěma týmy, nyní jich máme přes čtyřicet a čtyři týmy. Aktuální nábory zajistily, že v příští sezoně nás bude přes šedesát a týmů pět,“ popisoval Šiman, jenž začal pracovat při vedení klubu také na projektu výstavby baseballového hřiště, které v Plzni doposud chybí.

Ano, v Plzni je dominantní zejména fotbal a lední hokej. Jak Šiman přesvědčuje rodiče, aby dali své děti na baseball? „Jednoduše, baseball patří k nejrozšířenějším světovým sportům. Díky němu se mohou dostat třeba do Ameriky na stipendium na univerzitu. A pak třeba do nižších lig MLB. Možností je dost a konkurence v Evropě málo. Trošku šikovné dítě má šanci se již ve dvanácti letech dostat do reprezentace a cestovat po světě. Při utkáních a trénincích si navíc procvičí angličtinu. Baseball opravdu skvěle připraví děti pro život,“ dodal Šiman.

sdílet | Zpět