Squashová naděje Byrtus: Sázím na trik-shoty
Popadl raketu, odpálil pár míčků do stěny a do squashe se zamiloval. Ještěže tak… Viktor Byrtus totiž sbírá samé úspěchy. Je nejvíce talentovaným českým hráčem, v Evropě je dokonce nejlepší v kategorii do 15 let. „Chtěl bych se squashem živit,“ vyhlásil Byrtus, který trénuje a hraje za Ostravu. Ke squashi ho přivedl trenér Jan Mutina.
Počátky squashe se datují kolem roku 1830 a vznikl v Anglii. Squashový kurt byste nalezli dokonce i na Titaniku, tehdy se asi pinkalo o plechovou stěnu. V současné době se squash hraje ve 185 zemích světa, v České republice ho pravidelně provozuje 50 tisíc lidí. Domácí jedničkou je Jan Koukal, osmnáctinásobný mistr České republiky. Svého nástupce má však ve Viktoru Byrtusovi. Jak se dostal ke squashi? Nejdříve si jen tak hrál o zeď, jeho matka totiž pracovala ve squashcentru. A začalo ho to velice bavit. „Chopil se mě právě trenér Mutina. Ze začátku byl přísný, ale má hodně zkušeností, hodně mi poradil ve všem,“ popisuje patnáctiletý Byrtus.
Ze squashového mladíčka se stal bojovník. Pere se o každý bod. Zároveň je o něm známé, že dokáže soupeře zaskočit nečekaným rozhodnutím, nečekaným úderem. V roce 2014 vybojoval Byrtus čtvrté místo na British Junior Open, které je považované za neoficiální mistrovství světa juniorů. Takový výsledek se žádnému českému hráči nepovedl. Dále má několik medailí z evropského šampionátu týmů a několik vyhraných turnajů. Byrtus je právem považovaný za největší talent českého squashe. Vždyť už poráží dospělé. Na nedávném mistrovství České republiky, které se uskutečnilo v nákupní Galerii Harfa, ve čtvrtfinále v pětisetové bitvě málem porazil nasazenou jedničku – Daniela Mekbiba.
„Myslím, že teď prožívám své nejlepší období,“ dodal Byrtus, kterého baví trénovat hlavně trik-shoty, tedy frajeřinky. „Důležité je soupeře rozhodit. Zahrát něco, na co není vůbec připravený. Pak nad tím začne přemýšlet,“ popisuje squashista. A jaký triky zvládá: „Jen si to představte – míček padá na podlahu, já k němu přiběhnu, hlavou rakety kolem něho dvakrát obtočím a pak zahraju třeba kraťas. Protivník jen žasne. Jo, tahle už jsem několikrát udělal bod. Říká se tomu zeměkoule. Podobné fígle ve squashovém kurtu trénuji každý den. Nejefektivnější parádičku představuje kraťas, který se zahraju mezi nohama.“
Squash si může zahrát opravdu každý. Nepotřebujete k tomu techniku tenisty Rogera Federera ani mrštnost a šikovnost nejlepších asijských hráčů badmintonu nebo stolního tenisu. Prostě vejdete do kurtu, zaklapnou se za vámi skleněné dveře, pálíte míčkem o stěnu a běháte. A ono to nějak dopadne. Tohle platí, pokud jste vzali raketu a gumový míček do ruky poprvé. Závodní squash je něco zcela jiného! „Jsou to šachy v pohybu,“ říká Jan Koukal.
Foto: Irena Vanišová
Mezi profíky nevyhrává ten, kdo dá největší ránu, podobně jako v tenise… Pokud míček napálíte vší silou, odrazí se o zadní stěnu a tím soupeři akorát nahrajete. Ne, ne, vyzrát zde musíte jinak. „Kombinací je opravdu hodně – hrajete o boční stěnu, můžete dát kraťas, poslat míč do rohu. To je na squashi to nejzábavnější,“ říká squashový trenér Jan Roll.
sdílet | Zpět