SK8 slalomoví svěřenci Škrabalové? Mistr Evropy i světa

22.09.2016

V osmdesátých letech se jí dostala do ruky kazeta s Tony Hawkem, ikonou skateboardingu. Do sportu se zamilovala. Navíc v Poličce má tento sport velkou tradici. „Už dlouho se tu jezdí slalom na skatu. Patříme v tom ke světové špičce,“ popisovala trenérka SK8 slalomu Renata Škrabalová, která vychovala také několik mistrů světa nebo Evropy.

Na co si musíte dát pozor ve SK8 slalomu? Je mix rychlosti a koordinace těla. Tedy žádné triky a skákání na rampě, ale co nejrychleji dojet mezi kužely do cíle. V Poličce mají přes jedenáct dětí. Renata Škrabalová s nimi vyjde do lesa a na asfaltové cestě sviští z kopce. Klidně i rychlostí 50 km/h.

Někdo si může klást otázku, jak se žena dostane k jízdě na skatu. „K tréninku jsem se dostala náhodou, protože ještě aktivně závodím a chtěla jsem zkušenost předat dál, aby náš menšinový sport nezanikl s přibývajícím věkem závodníků. Zjistila jsem, že po náboru dětí se otvírá nová možnost předání lásky ke sportu, pochopení pravidel fair play a nových kamarádství,“ vypráví Škrabalová.

Za poslední rok se jí vryl do paměti jeden moment. „Podařilo se mi trénovat na SK8 Kempu i 12 dětí z ciziny. Například ze Švédska, Německa nebo Ukrajiny,“ pokračuje trenérka, která v Poličce uspořádala mistrovství Evropy. Klubů je v České republice pět. Největším cílem je dostat závodníky do ciziny. „V zahraniční mají Češi velké jméno, jsme vítaní,“ dodala Škrabalová, která z tréninků dělá zábavu.

„Na trénování mě nejvíc baví samotné děti a jejich radost. Zpestřuji je pomocí hry. Ráda vidím, jak se ti nejmladší mezi sebou na závodech otrkávají, a také jejich úspěchy a podporu mezi sebou,“ říká Škrabalová.

Záleží jí na pohybu dětí, ale i na jejich fair play. „Vysvětluji pravidla slušného chování mezi sebou a k soupeřům. Pokud se mi něco nelíbí, promluvím si s viníkem mezi čtyřmi očima, aby pochopil, co udělal špatně, a mohl to napravit. Dítě potom většinou pochopí a přizná chybu snáze a neshodí ho to před ostatními,“ prozrazuje něco ze svých metod.

Vychovala mistra světa i Evropy. Přesto má největší radost z něčeho úplně jiného. „Za největší úspěch považuji, že děti to baví, jezdí s radostí a v době počítačů se také hýbou na zdravém vzduchu,“ dodává Škrabalová s radostí.

sdílet | Zpět