Rejlová: trenérka twirlingu chce učit po celém Česku

02.09.2016

Co je to twirling? Jedná se o druh sportovního tance, který kombinuje například gymnastiku s baletem. Jako náčiní se používá twirlingová hůlka. Jde o správnou techniku těla, hůlky a plynulost pohybu. Za osm let trenérka Tereza Rejlová navštívila 100 různých klubů v Česku, Slovensku, ale také v Chorvatsku a v Polsku. Jejím cílem je trénovat děti po celé České republice a v trénincích rozdávat radost s nadšením. „Díky tomu jsem opravdu šťastná,“ tvrdí Rejlová.

S trénováním začala podobně jako ostatní... Věnovala se několik let twirlingu a mažoretkám, ale přišla chvíle, kdy z klubu musela odejít zkušená trenérka. Děti neměl nikdo trénovat. „Musela jsem také kvůli zdravotním problémům skončit a začít pomáhat dětem s přípravou na soutěže,“ tvrdila Rejlová a vážně dodala: „U nás je zoufale málo trenérů, kteří tomu věnují všechen svůj volný čas. Musela jsem to vzít do svých rukou. Snažím se proto jezdit po celém Česku a předávat zkušenosti dál.“

Rejlová často radí dětem, které třeba nemají trenéra a připravují se jen s rodiči. Zábavnost a náročnost twirlingu šíří dál. A úspěšně! Vždyť z jedné malé holčičky, která o tomto sportu vůbec neslyšela, udělala dvojnásobnou domácí mistryni a společně se dostaly také na mistrovství Evropy. „Bylo to nádherné, dokonce mi pověděla, že by ráda trénovala ještě víc. Jen bylo opravdu náročné sehnat další prostory na přípravu a najít společný čas,“ dodala Rejlová. Její tým byl několikrát mistrem České republiky, mistrem Evropy, nebo vybojovali čtvrté místo na mistrovství světa.

Mezi její priority nepatří sportovní úspěchy, ale hlavně zdraví dětí. „To je pro mě jeden z největších úspěchů, že společně dokážeme držet trvalou prevenci před zraněními, a tak mít klidnou sezonu,“ tvrdila Rejlová, která si se svými svěřenci hodně povídá. „Na začátku máme několik dlouhých rozhovorů o tom, co všechno tento sport nabízí. Naladíme se na stejnou vlnu. Snažím se dětem také vysvětlit, že všechen čas, který tomu obětují, se jednou určitě vyplatí.“

Individuální přístup je velice důležitý. Rejlová si často povídá s dětmi o tom, co bylo ve škole, jaké dárky dostaly k narozeninám. Nebo si pouštějí videa a sledují, co všechno je ve twirlingu možné. „Vždy děti učím, aby respektovaly pravidla, porotu, a zejména konkurenci. Chybu musí hledat u sebe, nikdy neobviňovat porotu nebo konkurenci. Snažím se je vést k přátelským vztahům se soupeřkami. Navzájem se pak všichni podporujeme. To mám na twirlingu nejvíce ráda,“ líčí.

Rejlové byla udělena funkce národního kouče české reprezentace na mistrovství Evropy. Už se těší, jak procestuje celé Česko a bude předávat vědomosti. „Jsem moc šťastná, že se mohu věnovat tomu, co na světě miluji nejvíce,“ dodala Rejlová, oficiální lektorka twirlingu pod Svazem mažoretek a twirlingu.

sdílet | Zpět