Návštěvy Top 16. Trenérka veslování Petra Svobodová: „Ráda s dětmi prožívám chvíle, když se jim něco podaří“

08.09.2019

Český veslařský klub v Brně má ve svých řadách nejedno eso. Za jejich výchovou stojí mladá, ale již dostatečně zkušená trenérka Petra Svobodová, kterou děti milují pro její přístup, ale i vzájemné přátelství. To je důvodem, proč letos zaslouženě patří mezi Top 16 trenérů v anketě Díky, trenére.

Příběh spojení Petry a veslování začal v jejích patnácti letech. Po vzoru svého bráchy začala Petra sama veslovat a tento sport jí učaroval do té míry, že se rozhodla vydat i jiným směrem, a to trénováním. „Tou dobou jsem měla asi 4 roky své veslařské kariéry za sebou a chtěla jsem se zapojit do chodu klubu i jinak než jen jako závodník a podělit se o své zkušenosti.“ Proto kývla na nabídku pomocného trenéra, z níž se následně stala plnohodnotná trenérka mladších a starších žaček.

Dnes již pátým rokem trénuje zhruba dvanáct dívek. Na trénovaní ji nejvíce baví, jak jsou děti nadšené pro sport a navzájem se povzbuzují. „Velmi obdivuji své holky, jak se při každém závodu vyhecují a nic nevzdávají, jedou na plný plyn až do konce. I když třeba skončí poslední, vždy si dovedou najít něco pozitivního, například, že si zlepšily osobák.“ Závody jsou však jen vyústění píle během tréninku. Proto Petra tlačí na své svěřenkyně hlavně během nich.

Své tréninky se snaží co nejvíce okořenit, aby se nejednalo o stereotyp. Během zimy tak například zařazuje přehazku, fotbal, florbal v tělocvičně nebo hodiny jógy, při nichž se svěřenkyně učí nezbytnému uvolnění, protahování, ale i správnému dýchání. Dvakrát do roka má s holkami zase „přespávačku“ na klubu, aby se trochu lépe poznaly. Mimo tréninky pravidelně komunikuje s rodiči a dává jim rady týkající se třeba stravování. „Dobrý trénink je pro mě, když to holky baví, ale zároveň se umí hecnout a jít přes nějakou svojí mez. Ví, že je to bolí, už by chtěli skončit, ale pořád do toho jdou, protože jim to za to stojí. Když si řeknou samy, jo byl to dobrý trénink, dala jsem do toho všechno.“

Vedle zlepšování veslařských dovedností se Petra snaží svěřenkyně rozvíjet i po osobnostní stránce. „Ráda bych holkám dala dobrou přípravu do jejich budoucího života, ať už veslařského (správně naučená technika,...) nebo do běžného (smysl pro povinnost, chtít něco dokázat, nevzdávat se,...).“ A dodává: „Snažím se své svěřenkyně naučit, aby vždy na všem hledaly něco pozitivního a neříkaly, že něco nejde. Aby si našly nějaký nižší cíl a postupně se dopracovaly k tomu, co opravdu chtějí.“

Za její čas a vzájemné vztahy ji holky cení. Jedna z nominantek Jitka přiznává: „Naučila mě výborně jezdit a já jsem za to moc vděčná. Baví mě vyhrávat závody a to vlastně jenom díky ní.“ A nejen ona proto touto cestou Petře vzkazuje: Díky, trenére!

mh

sdílet | Zpět