Návštěvy TOP 16: Trenér karate Martin Blatoň: „Děti jsou naše budoucnost.“

01.08.2018

Karate změnilo nejeden život mládeži na Karvinsku. Alespoň tak hodnotí svou zkušenost lidé, kteří byli cvičenci, jejich rodiče či kolegové Martina Blatoně, nynějšího trenéra v ŠSK karate Karviná, kterého nominovali v anketě Díky, trenére na trenéra mládeže roku 2018.

Martin Blatoň, dnes licencovaný trenér II. třídy, zasvětil svůj život karate. V mládežnickém věku našel v tomto bojovém umění oblibu. „Jako mladý byl neposedný a chtěl se neustále hýbat.“ vzpomíná jeho kolega. O to více s uznáním komentuje Martinův přechod na trenérskou dráhu: „Ukáznil se a přišel s tím, že chce děti získávat pro sport.“ Aktivní karatista se přitom přetransformoval na trenéra z prostého důvodu, nedostatku trenérů mládeže. A trénování jej chytlo natolik, že omezil své vlastní sportovní ambice.

Z pozice trenéra neřadí na první místo nejlepší výsledky, i když jejich nedostatkem netrpí. Za nejdůležitější dosažený úspěch považuje fakt, že se daří ke sportu neustále přivádět mládež, která je obzvláště na Karvinsku ohrožena sociálně patologickými jevy. Je potřeba vyzdvihnout příběh, kdy před pár lety Martin ke sportu přivedl pouličního chlapce se závislostí na alkoholu, kterému ukázal směr vedoucí ke zdravému životu a fyzickému i duševnímu rozvoji. Asi i protso Martin tvrdí, že karate pro něj neznamená jenom sport, ale životní cestu. A dodává: „Děti mají díky karate možnost trávit čas smysluplně a zařadit se do sociální skupiny, komunity s přátelskými vazbami.“

Během svých tréninků z Martina vyzařuje pozitivní energie. S dětmi zásadně cvičí osobně, protože je tak snáze motivuje. Vymýšlí a modifikuje řadu pohybových aktivit, které rozvíjí sportovce všestranně. Do svých tréninků neváhá také zapojovat rodiče svých svěřenců a s jejich pomocí organizuje pro děti i aktivity v přírodě. „Velkou pozornost věnuje nejmenším dětem, dokáže ke sportu přivést i nejmenší od 4 let, umí pro sport nadchnout také puberťáky.“ obdivuje kouzlo Martina další z lidí v okolí. Letos trénuje šedesát pět svěřenců ve věkovém rozptylu pět až patnáct let, což je na individuální sport obdivuhodné číslo. Na trénování dětí fascinuje nejvíce kreativita dětí, která jej inspiruje se ve zbývajícím volném čase sebevzdělávat.

Pro Karvinsko znamená angažovanost Martina mnohé. V minulosti získal ocenění trenéra v regionu, letos může navíc pomýšlet na celorepublikový titul, neboť patří mezi Top 16. Ale hlavně, mnoho lidí chce Martinovi touto nominací vzkázat: „Díky, trenére!“

Sladká tečka na závěr :)

mh

sdílet | Zpět