Lov Pokémonů nebo Tour de France. Tím zpestří basketbalista Zábranský trénink

16.09.2016

Cyklistické závody jako na Tour de France nebo lov Pokémonů. Že to nejde dohromady? Tohle všechno lze zažít na tréninku Ivana Zábranského z týmu Basket Slovanka. Rád do svých tréninků zapojuje pohádkové postavičky. „Beru je jako impulzy, které zpestří trénink,“ tvrdil Zábranský, který jako trenér v mládežnických kategoriích stál proti Janu Veselému nebo Tomáši Satoranskému, tedy českým hráčům z NBA.

Dril a samý dril, pořád stejné cvičení. Jak s tím naložit? Například za pomoci příběhů, fantazií. Trenér Ivan Zábranský třeba vyhlásí závod o žlutý trikot Tour de France. „Když mají svěřenkyně něco udělat šestkrát za sebou, tak je to problém. Když se to ale zpestří nějakou pohádkou, tak nad tím cvikem ani nepřemýšlí a provedou ho,“ vysvětluje Zábranský, kterému se tato metoda opravdu osvědčila. Třeba tím, že vyhlásil hru o Pokémony.

„Kdo udělá více bodů, tak dostane krmení a může svého Pokémona nakrmit. Nebo dám závod o vzácného Pokémona,“ směje se Zábranský ze Slovanky, kde má na starosti dívčí oddíly. S trénováním začal čerstvě poté, co dosáhl plnoletosti, a hned téměř jako spasitel klubu. „Rozhodnutí začít byla taková z nouze ctnost, když družstvo mého mladšího bratra nemělo trenéra a hrozil jim rozpad. Tak jsem to vzal jako osmnáctiletý a už mi to prostě zůstalo,“ vzpomíná na své začátky.

V kolektivu je oblíbený, i proto se dostal do finálové třicítky Díky, trenére! Už nové tváře při náboru do jeho celků si díky svým metodám a motivacím často podmaní. „Říkám jim: Pojďte si hrát, bavte se a užívejte si to. Sport se dělá kvůli pozitivním emocím. Taky se dá kvůli sportu občas ulít ze školy,“ říká uchazečkám z vlastní zkušenosti.

Jeho tým se stal mimo jiné vicemistrem České republiky, za úspěchy však považuje i mimovýsledkové hodnoty. „Za největší můj trenérský úspěch považuji vytvoření družstva mladšího dorostu v téměř bezvýchodné situaci. Navíc dosáhlo na sedmé místo v republice. A konečně se letos také rozběhly nejmladší minižačky a začaly hrát,“ pochvaluje si.

Jen za poslední rok se může pochlubit mnoha pokroky. „Holky už umí dvojtakt, driblovat a někdy i přihrát. Spoustu se toho ještě musí naučit. Ale největší úspěch je myslím to, že holky začínají chápat, proč to hrají, a hlavně je to začíná čím dál víc bavit. Velký úspěch je také to, že si to za vlastní vzali jejich rodiče. A že v podstatě každý trénink i zápas je veselo,“ dodal Zábranský.

Český basketbal má za poslední roky dva reprezentanty v nejprestižnější soutěži NBA – Jana Veselého a nyní zde bude hrát také Tomáš Satoranský. O nich ale Zábranský vyprávět pohádky nemusí, oba je moc dobře zná. Hrál proti nim jako trenér týmu z mládežnických kategorií. „Když jsme měli nastoupit proti USK Praha, první otázka zněla, jestli bude hrát Satoranský. Pokud ano, tak jsme prohráli. Když ne, tak jsme soupeře přehráli. Je opravdu výjimečný,“ tvrdil Zábranský.

sdílet | Zpět