Kolářová: trénovat cheerleading začala už ve třinácti letech!

27.08.2016

Někteří trenéři začnou s trénováním ve třiceti letech. Ale ve třinácti? Nicole Kolářová je toho důkazem, že to možné je! Našla se v cheerleadingu, tedy ve sportu, kde jde o skupinové povzbuzování se složitou choreografií. Salta, pyramidy a další mnoho zajímavých triků. To trenérka Kolářová učí své svěřenkyně. I když s týmem Prague Eagles má mnoho úspěchů, nezapomíná na to, jak důležitá jsou fair-play pravidla.

Trenérka cheerleadingu Nicole Kolářová je nedílnou součástí úspěšné sportovní skupiny Cheerleaders Prague Eagles. Velmi si zakládá na fair play svého družstva a také se jí to daří. Ať už má za sebou lepší nebo horší den, vždy z tréninků odchází s dobrou náladou.

S trénováním začala velmi brzo. Opravdu! Už jste někdy viděli třináctiletou trenérku? „Nastoupila jsem do týmu a měla jsem hodně volného času, který jsem nejraději trávila sportem. Bydlela jsem kousek od školy, ve které jsme trénovali, a proto jsem se hlavní trenérce nabídla, že jí budu chodit pomáhat s malými dětmi,“ popisuje Kolářová.

V cheerleadingu je mnoho nebezpečných prvků, na děti musí dávat ostražitě pozor. Stačilo pár tréninků a Kolářovou učit děti nadchlo. „Postupně jsem šla na různá školení zaměřená na tuto věkovou kategorii, naučila jsem se vytvářet choreografii, stříhat hudbu a během jednoho tréninku se stalo, že jsem tam najednou stála úplně sama,“ vzpomíná na své začátky.

Kolářová bere trénování jako recept na dobrou náladu. Týmová soudržnost a fair play patří i do cheerleadingu. Vždyť na závodech dochází velmi často také k tomu, že celé týmy fandí svým soupeřům. „Při vyhlášení výsledků předčasně neodcházíme, i když se nás vyhlášení už netýká třeba z důvodu, že nejsme na stupních vítězů. Zůstaneme do konce a zatleskáme ostatním. Na soupeřky nenadáváme, ošklivě o nich nemluvíme, protože jejich vítězství mělo svůj důvod,“ líčí trenérka Kolářová.

Cheerleading je velmi pestrý sport, i tak je občas těžké udržet dětskou pozornost. Recept na udržení koncentrace svěřenců je však jednoduchý. „Hodně k tomu pomáhá třeba zábavné oblečení, různé dresy nebo nějaké hry. Ty přislíbím na konci tréninku za dobře odvedenou práci,“ popisuje Kolářová, které se za posledních pět let povedlo přivést až 150 nováčků!

Kouzlo jejího trénování spočívá v jednoduchých, ale platných radách, které se dotýkají samotného sportování. Zde jsou:

1. Cokoliv ti nejde, jednou společně překonáme.

2. Nesportujeme, abychom byli nejlepší, sportujeme, protože sport milujeme srdcem, a pokud půjdeš za svým srdcem, jednou překonáš všechny překážky, budeš nejlepší a vyhraješ.

3. Jdi za svým srdcem!

„To říkám všem svým nováčkům,“ dodává trenérka cheerleadingu.

Společně se svěřenkyněmi vyhrála několik závodů, nebo také republikových mistrovství. Za trenérský úspěch považuje něco jiného. „Že mám u dětí opravdový respekt. Dokáží se soustředit na svou práci a poslouchat mé pokyny slovo od slova. Na druhou stranu si spolu umíme povídat, hrát hry, smát se, a mají mě opravdu rády. To je má největší radost. Z dětí zvládnu vychovat vrcholového sportovce,“ uzavírá.

sdílet | Zpět