Hlavně zaměstnávej mozek! To říká Podmolovi jeho trenér

02.04.2015

Jezdí na motorce, občas skočí z rampy, předvede trik... Žádná dřina? Naopak! Libor Podmol (30), mistr světa ve freestyle motokrosu z roku 2010, přistupuje k tréninku od svého mládí velmi zodpovědně. A na rozdíl od ostatních asi netradičně: „Když bude někdo muset na tréninku dělat sto dřepů, tak já jich udělám deset a ještě u toho budu žonglovat s balonkem,“ vysvětluje Podmol. Důvod? „Při tomto cvičení více zaměstnávám mozek.“

Tenhle příkaz slýchává Podmol, který začínal s motokrosem, od 15 let. Od té doby ho vede Jiří Heiník, respektovaný trenér. „Známe se dlouho a doteď si vykáme. Pořád přichází s novými věcmi,“ oceňuje Podmol, nejúspěšnější český freestyle motokrosař. Čím se jeho tréninky lišily od ostatních jezdců motokrosu?

„Většina trenérů říká: Musíš dřít, běhat 20 kilometrů. Trvají na tom, aby tréninková jednotka byla hlavně fyzicky náročná. To Jirka Heiník kladl důraz na to, aby trénink byl hlavně zábavný,“ vysvětloval odlišnost Podmol. Neběhal vkuse dvacet kilometrů. Dřepy nebo kliky? Jen na okraj... „Zaměřovali jsme se hlavně na balanční věci, rovnováhu. Trenér vyžadoval, abych hlavně u všeho přemýšlel. Nedřít jak mezek, ale zaměstnávat mozek,“ zasmál se Podmol.

Heiník s Podmolem během trénování hodně komunikoval. Vymýšlel nové věci, které pochytil třeba ze zahraničí. „Nechával mě z trampolíny padat do žíněnek, abych si u toho vypracovával pud sebezáchovy. Učil jsem se, co dělat, když se spadne na motorce, a jak předejít zraněním,“ popisuje Podmol jedno ze cvičení, které ho moc bavilo.

A hlavně strečink. Ten Podmol, vítěz prestižního X-Games ve skoku do výšky, nesměl nikdy podcenit. Stejně jako odpočinek. „Zdůrazňoval mi, že každý člověk zná své tělo. Když jsem si potřeboval fakt odpočinout, nechal mě. Doporučoval, ať spím dlouho. To je problém většiny špatných trenérů, kteří se snaží hráče nebo svěřence unavit, sedřít z kůže. To nemá smysl, protože když v tom není zábava, přestane je to bavit.“

Podmol má mladšího bratra – sedmnáctiletého Filipa, velkou naději freestyle motokrosu. Společně se už objevili na závodě mistrovství světa. Své zkušenosti mu předává. Například mu radí se stravováním. „České jídlo není ideální, což máme smůlu, ale když se někdo chce věnovat sportu, tak si nemůže dát vepřo knedlo zelo a pak jít na trénink,“ podotýká Podmol, který si během závodů mistrovství republiky všiml u jednoho z jezdců, jak si dal uprostřed programu právě vepřové se zelím a knedlíky.

„To jsem moc nepochopil. Lidi zapomínají, že se motorky vyvíjí, stejně jako tratě. Jezdí se rychleji. Člověk do sebe musí lít ten správný benzin. Musí se na to vytrénovat, aby se mohl zlepšit,“ dodal Podmol, který i v letošním roce bojuje ve světovém šampionátu NIGHT of the JUMPs o nejvyšší příčky.

juh

sdílet | Zpět