Frendl: zkušený trenér badmintonu už trénuje 46 let!

21.09.2016

Badminton je nejrychlejším raketovým sportem. To Jiří Frendl moc dobře ví. Vždyť ho trénuje už 46 let! Jeho rukama prošly stovky svěřenců. Někteří z nich už dokonce hrají ve veteránské kategorii… Frendl založil klub v Českém Krumlově v roce 1974. Trénoval, kdy mohl, nic nepodcenil. Po většinu své trenérské kariéry nedostával zaplaceno.

Jeho mladí svěřenci vozí medaile z mistrovství Evropy, mezinárodních turnajů nebo naposledy z mistrovství České republiky. Přesto Jiří Frendl (73) z klubu SK Badminton Český Krumlov považuje za svůj trenérský úspěch něco jiného.

„Moc mě těší, že mnoho hráčů, u jejichž začátků jsem stál, zůstalo věrných svému klubu a všemožně pomáhají s jeho činností. Mnozí stále hrají i ve veteránském věku. Raduji se, jak k badmintonu přistupuje většina rodičů dětí, které trénuji. Vzali za své, že bez pravidelného tréninku to nejde, a své potomky do klubu jen tak neodkládají,“ říká Frendl.

Badminton začal hrát až v patnácti. Později přišlo studium, vojna a na oblíbený sport nezbývalo tolik času. Usoudil, že se do absolutní špičky nedostane, a tak vedle hraní začal také trénovat. Letos to je už 46 let. K tomu jen lehce podotýká, že honorován je za to teprve poslední tři roky…

Už hodně toho Frendl v Českém Krumlově s badmintonem zažil. V roce 1974 zde založil klub a stal se jeho předsedou. Trénovat ovšem jezdili do 10 kilometrů vzdálených Chvalšin, v jejich městě je nikdo nechtěl s jejich sportem pustit do tělocvičny. To až později v jedné škole, ale až po tahanicích s jejím ředitelem.

Tehdy dal dohromady první skupinku dětí a pod jeho vedením se začaly učit badminton. Přitom stále hrál a staral se coby funkcionář o klub, později působil i v badmintonovém svazu, také pomáhal sepsat metodiku tréninku.

Trenér mládeže Frendl se v klubu podílí i na přípravě extraligového družstva dospělých. „Ovšem stejně se nejvíc těším na tréninky s osmi až 15letými dětmi. Prožívám s nimi, když jim to jde na tréninku i při zápasech. Naposledy při červencovém mezinárodním turnaji, který náš klub pořádal pro děti už po jednatřicáté. Zúčastnila se ho téměř stovka hráčů ze sedmi zemí a ti z našeho klubu se neztratili.“

sdílet | Zpět