Děti a soutěživost? Často končí u mobilů, říká florbalový trenér Neuman

27.08.2016

Má své názory a stojí si za nimi. Florbalový trenér Ondřej Neuman jako jeden z mála vedl všechny možné kategorie. Rovněž extraligové týmy mužů a žen. Díky těmto zkušenostem pochopil jednu zásadní věc: bez naprosto precizní práce s dětmi se žádný sport nikam nedotáhne. A tak se Neuman věnuje hlavně mládeži. Podívejte se na video, ve kterém předává dětem energii.

Trenér mladých nadějí chodovského florbalu Ondřej Neuman se jako sportovec potýkal s trémou a strachem z neúspěchu. Věnoval se basketbalu, fotbalu nebo ping-pongu, ale v době, kdy byl sport s děravým míčkem ještě mladý a poměrně neznámý, chtěl se do něj zapojit. Neuman to bral jako šanci, díky které se mohl prosadit. „Díky tomu jsem se možná poprvé ve sportu necítil jako outsider,“ vypráví o minulosti.

Trenérem se Neuman stal celkem brzy. Dnes, ve svých 28 letech, jako jeden z mála vedl všechny možné kategorie. A to například extraligové týmy mužů a žen. Co mu tato zkušenost dala? „Pochopil jsem to nejdůležitější – bez naprosto precizní práce s mládeží se žádný sport nikam nedotáhne,“ tvrdil Neuman. Také proto se nyní naplno věnuje především dětem.

Jako největší úspěch bere hlavně fakt, že se daří k florbalu stále přivádět množství dětí, které se pak také rozvíjí. „Výsledkově se řadě svěřenců daří i prosazovat do různých výběrů, hlavně reprezentací. Potom také postupně růst pro vrcholový sport. I to je samozřejmě pro mne příjemným oceněním mé snahy a práce,“ doplňuje.

Ví, že udržet pozornost dětí je občas dřina. Často je potřeba něco změnit. „Snažím se vymýšlet stále nové, atraktivní a smysluplné přístupy. Aktuálně se třeba sám zapojím a soutěžím s dětmi. Připravuji různé motivační prvky jako videa, ukázky top sportovců, osobností a jejich výkonů. Pak také zařazujeme do tréninků soutěže, různé hry a podobně,“ líčí Neuman.

Neuman přemýšlí také do budoucna a sám říká, že řada jeho cílů jde proti proudu dnešní doby. Hlavně by rád stabilizoval také dívčí mládež. „Ve florbalu mohou holky hrát zejména v mládeži stejně krásný a dynamický sport jako kluci, ale obecně jich je prostě ve sportu málo a je to o to těžší,“ ví Neuman. Další jeho cíle jsou těžko popsatelné pár větami. Mimo jiné však chce vzbuzovat zápal dětí, vrátit jim přirozenou soutěživost, společenskost a energii. „Ta se stále častěji přesouvá k pasivitě u mobilů a mnoha jiných zájmů. Obecně je krásné, když dítě soutěží samo se sebou, má touhu se rozvíjet a překonávat své limity. To bych chtěl dále podporovat,“ přeje si.

sdílet | Zpět