Basketbalista Welsch si už dělá trenérskou licenci

30.03.2015

Chvilku poté, co se seznámil se soutěží Díky, trenére, popadl tužku a na čistý bílý papír napsal: „Míč na zemi, hráč na zemi.“ A basketbalista Jiří Welsch (35) také hned vysvětlil, co ta slova znamenají: „V momentě, kdy je míč na zemi, ten, kdo pro něj skočí první, většinou vyhrává. To stejné mi říkalo hodně trenérů. Heslo ukazuje, jak je třeba bojovat a přistupovat ke sportu,“ řekl Welsch, historicky nejúspěšnější český hráč v severoamerické NBA, v níž odehrál 247 zápasů. V současné době je tahounem Nymburka v Národní basketbalové lize i v evropské soutěži.

K basketbalu ho přivedl jeho otec. Celkem náhodně, Pavel Welsch hrál totiž volejbal. „Jenže basketbal ho hodně bavil a rozhodl se založit v Holicích oddíl. Můj otec se stal mým prvním trenérem,“ vzpomíná Welsch. Učil ho dobře, když pak začal syn hrát v kategorii minižáků za Pardubice, rychle se stal oporou.

Welsch v minulosti organizoval kempy pro děti, zorganizoval několik ročníků Welsch kempů, například v pražském areálu FTVS. Snažil se jim předat co nejvíc ze svého umění. Do oka mu padl především šikovný dvanáctiletý Jakub Kudláček. O šest let později se s ním potkal znovu, a to v reprezentačním týmu! „To bylo naprosto úžasné a výjimečné setkání. Fakt mě to moc potěšilo,“ tvrdí Welsch a lituje, že v současné době nemá na organizaci kempů kdy. A tak v Nymburce aspoň podporuje různé sportovní akce pro mládež.

„Třeba se ke kempům ještě někdy vrátím. Je zážitek sledovat jejich čistou vášeň pro sport. Nedávno jsem si začal dělat základní trenérskou C-licenci. Trénovat mě moc bavilo a možná, že se mu budu jednou věnovat naplno.“

A co by zkušený profesionál poradil trenérům dětí? „Nerad vidím, když se v mládežnických kategoriích upřednostňuje výhra a zanedbává se technika, nerozvíjí se práce levou a pravou rukou. Výhra v těchto kategoriích je dílčím úspěchem, musí se dbát hlavně o to, aby se děti učily individuálním schopnostem, na kterých se dá stavět. Samozřejmě vést je k vítězství, ale ne za každou cenu.“

juh

sdílet | Zpět