Tvrdý chlap se má chovat jako rytíř, učí děti trenér Vaňka

16.09.2017

Odvaha postavit se šikaně v dětství stála na počátku úspěchů trenéra thajského boxu Martina Vaňky z Třince. Aby se ubránil, začal se učit bojovým sportům. Vyzkoušel jich hned několik, ale až u thajského boxu zůstal. Učaroval mu totiž možností bojovat lokty i koleny bez chráničů. Podporovat odvahu a zdravé sebevědomí chtěl ale dál. Vychoval mistry světa i Evropy a dnes patří k nejúspěšnějším trenérům v republice. Teď je v anketě Díky, trenére mezi TOP 30. Svůj úspěch ale bere se skromností.

„Nominace mě mile překvapila, ale myslím, že vůbec nejde o mě. Trenéry obecně nikdo neoceňuje a tady je celá hala s padesáti dalšími trenéry, kteří žijí sportem stejně jako já.“

Thajský box má v Třinci velkou popularitu. Na Martinovy tréninky dochází kolem 300 lidí a o jeho kvalitách svědčí i to, že u něj lekce boxu podstupují profesionální hokejisté či fotbalisté z okolních měst. Martinovou životní a sportovní filozofií, kterou se svým svěřencům snaží vtisknout, je být rytířem. Při trénování proto nedělá rozdíly.

„V našem klubu je to postavené na rytířství. Děláme z těch kluků rytíře. Ano, jsou nejtvrdší bojovníci nejtvrdšího bojového umění, ale pořád jsou to ti rytíři, kteří pomáhají a já jako trenér se jim snažím jít příkladem. Když třeba pořádáme turnaje pro týrané ženy nebo u nás trénují, děti to vidí a takový příklad je pro ně nejlepší výchova.“

Podle Martina Vaňky důležité naučit děti pokoře. Proto na své tréninky pravidelně zve dospělé hráče, aby děti viděly, že i velký bojovník, který se pere v ringu, je ve skutečnosti normální kluk, který na sobě pořád pracuje, nekouří, nepije a chová se slušně. S úsměvem dodává, že jeho klub Como 3-gym by se mohl klidně jmenovat Rychlé šípy moderní doby. S dětmi totiž často jezdí do přírody, na hory či pořádá různé kempy.

Boxovat učí každého, kdo má zájem, i když třeba nemá zrovna nadání pro sport ani talent. Má rád výzvy a nelekne se zdánlivě nemožného. I proto se rozhodl s trénováním pomoci mladé ženě na vozíčku, která chtěla thajský box vyzkoušet: „Jednou se tu objevila handicapovaná slečna na vozíku, jestli by mohla zkusit boxovat. Já tomu prvně nevěřil, ale řekl jsem, že to zkusíme. Vzal jsem ji na trénink, začali jsme trénovat a najednou začala plakat. Ptal jsem se jí, co se stalo a ona odpověděla, že v životě nevěřila, že by mohla boxovat. No a tak jsem si uvědomil, že i těmhle lidem můžeme pomáhat,“ vysvětluje Martin Vaňka.

mh

sdílet | Zpět