Trenér Hýža: Tancování není žádná rutina, ale samé překvapení!

27.08.2017

Tančí si s vesele životem. Miroslav Hýža je sám aktivním tanečníkem, k tomu i trénuje standardní tance v Tanečním klubu Olymp Olomouc, zároveň se věnuje organizaci zázemí v klubu, a aby toho nebylo málo, ještě si dodělává trenérskou školu. Z každého slova vycítíte, že tady je práce i koníčkem. I proto je nominace do TOP 30 v projektu Díky, trenére na místě. „Ta soutěž byla pro mě absolutně neznámá. Poprvé jsem se o ní dozvěděl, když mě do ní tady jeden svěřenec přihlásil a přišel mi informační email,“ směje se. „To, že jsem v TOP 30, beru jako příjemnou zprávu.“

Není to fotbal ani hokej nebo tenis, Miroslav Hýža ale o tanečním sportu vypráví stejně nadšeně. S trénováním začal v šestnácti a kroutí tak už svoji třináctou sezonu, když učí malé tanečníky a tanečnice. „Ta práce s dětmi mě moc baví. Líbí se mi, že na sobě chtějí pracovat a zlepšují,“ říká s elánem. Stará se přitom o čtyřiadvacet svěřenců, věnuje se jim neuvěřitelných pětadvacet hodin týdně. Není divu, že se trénováním živí. Mladé tanečníky se snaží přilákat ke sportu svého srdce na školách, případně využívá i kampaně na sociálních sítích. Když pak děti dorazí, snaží se je udržet. Pečlivě si zakládá na tom, aby každý trénink vypadal jinak.

„Neexistuje, že by byly dva tréninky stejné,“ říká důrazně. „Chci, aby když přijdou svěřenci na trénink, tak aby nevěděli, co je bude čekat a byli překvapení,“ přesvědčuje. Z tancování se ani na tréninku nesmí stát jen rutina. „Takže tréninky nesmějí být monotematické,“ pokračuje rozhodným hlasem. „Střídat se musejí tance i náplň tréninku.“

A že trénování tanečního sportu dřina a nikoliv brnkačka, jak by se někomu mohlo zdát, o tom podle trenéra z Hané není pochyb. „Taneční sport je pestrý v tom, že potřebujeme být silní, rychlí, výbušní, vypadat u toho dobře,“ odhalí pro neznalé, co všechno příprava obnáší.

Cílem je taneční centrum a akademie

Tancování a aktivity kolem dokonce došly tak daleko, že si někde vezme s sebou na trénink i malého syna. „Chci s ním strávit co nejvíce času,“ prozrazuje zajímavost ohledně vlastní osoby v roli tatínka. Pro synka to prý není nic nového, po šestinedělí prý hned s tátou frčel na trénink. Vydrží tam i hodinu, což vítá jeho maminka. „Manželka je ráda, že jen syn se mnou a že si může také chvíli odpočinout,“ dodává trenér standardních tanců, který sní o tom, že vybuduje jednou taneční centrum s akademií.

Taneční klub, kde momentálně trénuje, přitom založil jeho otec a později se vedení ujala jeho matka. Trenérské úspěchy už Miroslav Hýža zaznamenal. Jeho svěřenci se stali mistry republiky, na světovém i evropském šampionátu to dotáhli do čtvrtfinále.

mh

sdílet | Zpět