Příliš se soustředíme na slabé stránky hráčů, říká Jelínek

12.10.2015

Nový ročník hokejové extraligy odstartoval, a tak se Marian Jelínek věnuje na plný úvazek své hlavní profesi kouče a trenéra v klubu BK Mladá Boleslav. Přesto si uznávaný expert na kondiční a mentální přípravu sportovců, autor několika poučných publikací, které by neměly chybět v knihovně žádného trenéra od žáků po dospělé, udělal chvilku a svěřil se s inspirujícími poznatky ze své dlouholeté praxe.

Jelínka, bývalého osobního kouče Jaromíra Jágra, vyzpovídal Saul Miller. Americký sportovní psycholog a spisovatel vydává novou knihu. A právě Jelínek byl požádán, aby se podílel na komentáři k novému aktualizovanému vydání, který také exkluzivně poskytl projektu Díky, trenére.

V prvním díle se zaměříme na mentální trénink a na to, co by měl mít správný hokejový trenér. Ve druhém díle zase na to, co dělá z Jaromíra Jágra tak výjimečného sportovce.

Otázky pokládá Saul Miller, odpovídá Marian Jelínek.

Mariane, vyjádřil byste se, prosím, k tomu, jak je důležitý mentální trénink? Jak velkou roli hraje záměr (zaměření, soustředění), kontrola emocí a přístup hráče v tom, jak je, či není úspěšný?

Mentální koučink je neoddělitelnou součástí vrcholového sportu, ideálním stavem by bylo, kdyby každý kouč (trenér) byl i určitým procentem mentální kouč. Všichni víme, že stejně jako se dá trénovat fyzické tělo, tak se dá trénovat naše mysl. Nejde o to, abychom si určovali, jaké myšlenky nám do hlavy vlétnou, to ani tak pod kontrolou nemáme. Je to velmi obtížné. Ale co jde, a za co jsme sami zodpovědní, je vytvoření postoje a reakcí k těmto myšlenkám, jakési změny vnitřního prostředí. To znamená, jestliže mě napadnou myšlenky strachů a obav, úzkostí, já mám možnost volby, jak se k nim postavím. Tento řízený „selftalking“ je pro mě jednou ze základních metod v mé koučovací praxi.


Foto: Jan Pavlíček


Jaké jsou podle vás dvě největší chyby, které dělají hokejoví trenéři?

Tak například:
1. Soustředíme se na slabé stránky hráčů a často opomíjíme dovést k dokonalosti jejich stránky silné.
2. Přílišnou autoritativností a drilem ubíjíme kreativitu a herní cítění hráčů.

A jaké jsou podle vás dvě nejdůležitější vlastnosti, které musí mít trenér, aby byl úspěšný?

Je jich celá řada, neomezoval bych to na charakteristiky lidské povahy. Uvedu, čeho si na koučích cením. Například:
1. Pracovat tak, aby daný hráč techniku, taktiku, herní čtení, hravost „objevoval“, a nebyla mu předkládána.
2. Postojově musí být vyvážený stejně jako ten nejlepší hráč. To znamená: vášnivě milovat svoji práci a racionálně toužit být v ní co nejlepší.


V dalším díle, který vyjde za týden, se dočtete o Jaromíru Jágrovi. Právě Marian Jelínek byl několik let jeho osobním koučem.

sdílet | Zpět