​Plas: Když odešel trenér, tak to vzali tátové

03.09.2017

„Tahle parta, s kterou jsem od jejich šesti let, je vlastně mojí druhou rodinou. A nejen proto, že je v ní i můj syn,“ říká trenér fotbalového klubu FC Kralupy 1901 Marek Plas. Jako každý správný kluk pochopitelně hrál fotbal i on. Časem přišly jiné zájmy, ale po dlouhých letech se k němu vrátil.

„To když jsem začal vodit syna na tréninky. Když jim náhle odešel trenér a jiný nebyl k mání, ujali jsme se kluků s dalším tátou. Trénovat mě chytlo, udělal jsem si kurz. Ani nevím, jak těch deset let s omladinou uteklo,“ pokračuje dobrovolný trenér, který tráví se svými svěřenci v průměru 20 hodin týdně.

Návrat do dětských let

Je to opravdový srdcař. Kluci ho berou nejen kvůli nápaditým tréninkům, ale proto, že jim rozumí. Mohou s ním mluvit o všem, co je zajímá a třeba i trápí. Právě tohle hodnocení vyslalo Marka Plase mezi vybranou třicítku v soutěži Díky, trenére. Klukům se věnuje bez nároku na odměnu, ale jak se svěřuje, i bez toho se jí dočká.

„Často se přistihnu, že jsem trochu jako oni. Vracím se s nimi do dětských let a co víc si přát. Moc mě potěší, když najdu kluky, jak se sami připravují, ještě než začne trénink. Nebo zůstanou po něm na hřišti a nemohou se odtrhnout od balónu. Těší mě, že hned neletí domů dřepnout si k počítači. Že je fotbal baví a užívají si dobré atmosféry v partě. A to vše je pro mě ta největší odměna.“

Sen o fotbalové akademii

O čem trenér z Kralup nad Vltavou sní? Ve městě působí dva fotbalové kluby. Kdyby se spojily, mohlo by to být signál ke vzniku fotbalové akademie.

„Kluci fotbalisté ze stejného ročníku by mohli chodit do jedné třídy. Spolu by se učili, chodili na tréninky. Tím by se vyřešil i problém, který mají děti z okolních vesnic s dojížděním. Zatím je to opravdu sen, běh na dlouhou trať. Třeba to půjde, až se obmění jedna generace kralupských funkcionářů,“ dodává Plas.

mh

sdílet | Zpět