Díky, trenére popáté! Jak šel čas s výherci

26.02.2019

Projekt Díky, trenére letos vstupuje do svého pátého ročníku. Během uplynulých let přinesl radost stovkám dětí a desítkám trenérů. Vůbec největší dopad měl na čtveřici těch nejlepších, kteří díky svému trenérskému umu získali titul Trenér mládeže. Zatímco se tedy skrz náš formulář hromadí nominace do nového ročníku, pojďme se podívat na to, jak se daří vítězům ročníků minulých.

Psal se rok 2015, když v napínavém finále na Dni trenérů mládeže v Brně zvítězil trenér florbalistů pražské Sparty Michal Eisenkolb a stal se tak historicky prvním vítězem ankety Díky, trenére. Po pěti letech s radostí říká, že mu vítězství změnilo život. Začal totiž spolupracovat s metodiky Českého florbalu a společně pořádají semináře o tom, jak k dětem na trénincích vhodně přistupovat: „S dětmi je potřeba pracovat jinak po psychologické stránce a samozřejmě i po stránce sportovní. Trénink dětí by měl být minimálně do 13 let založený na hrách a na zábavě. Výsledky by se měly začít řešit až později,“ vysvětluje svoji filozofii. Semináře mají velký úspěch a navštěvují je trenéři všech věkových kategorií.

Michal Eisenkolb, historicky první vítěz akce Díky, trenére

Životní změnu přinesl titul Trenér mládeže i Michalu Bízovi z fotbalového klubu v Hodoníně. Po výhře se rozhodl učinit radikální změnu – skončil v předchozím zaměstnání a stal se trenérem dětí na plný úvazek. „Dost často se stávalo, že jsem nestíhal tréninky, takže tam to ve mně nějakým způsobem vřelo. Musel jsem se rozhodnout, že buď budu dělat jedno, nebo druhé. Samozřejmě jsem víc tíhl k fotbalu,“ přibližuje Michal svoje rozhodnutí.

Michal Bíza, vítěz ročníku 2016

Profesní posun přinesl zisk titulu Trenér mládeže 2017 také Zdeňku Grygarovi, trenérovi mladých fotbalistů z Baníku Ostrava. Kromě gratulací od spousty rodičů a známých dostal pochvalu od majitele klubu a povýšil na pozici šéftrenéra. Díky výhře absolvoval i čtyřdenní stáž v Bayernu Mnichov a o jeho zkušenosti je na Moravě mezi ostatními trenéry zájem: "Ať už trénují v malém nebo velkém klubu, tak jim říkám, ať to dělají srdíčkem a ať se snaží děti rozvíjet co nejlépe.“

Zdeněk Grygar, trenér mládeže roku 2017

Zatím naposledy v anketě uspěl Lukáš Novák, trenér capoeiry z Pardubic. Bojový sport s prvky tance si ve městě perníku získal mnoho fanoušků díky Lukášově kamarádskému stylu trénování: „Na trénincích se vždy zasmějeme, nepotřebujeme drezuru, abychom se neustále zlepšovali, s jeho stylem trénování to jde i bez toho,“ chválí Lukáše Nováka jeho svěřenci. Po loňském úspěšném finále Lukáš zvažoval, jak výhru nejlépe využít pro rozvoj klubu a snil o návštěvě Brazílie, odkud tento krásný sport pochází. To nejdůležitější podle Lukáše ovšem není vítězství, ale to, co si děti ze sportu odnesou: „Hlavní je aby se bavily a aby na sport vzpomínaly v dobrém.“

Lukáš Novák, úřadující trenér mládeže z roku 2018

Kdo získá titul Trenér mládeže letos, se dozvíme na přelomu října a listopadu na Dni trenérů mládeže. Máte-li i Vy ve svém okolí oblíbeného trenéra a chcete mu poděkovat za jeho práci, nominujte ho přes náš formulář do nového ročníku ankety Díky, trenére. Ve hře jsou příspěvky na zahraniční stáže, vybavení pro kluby a zvolen bude i „trenér sympaťák“. Nominace jsou otevřeny do konce dubna.

sdílet | Zpět