Baseball v Blansku? Děti láká zábavný trénink

29.09.2015

Natočí podle toho biják, pošli to do Hollywoodu, řekl padesátiletému Jaroslavu Krejčířovi americký trenér baseballu, když mu líčil, jak vznikl klub Olympia Blansko. „Copak mám čas psát nějaké scénáře,“ odpověděl mu učitel tělocviku, hlavní trenér Olympie a jeden z třicítky vyvolených v soutěži Díky, trenére, která mapuje nadšence věnující se práci s mládeží. „Přece víš, že musím učit děti hrát baseball, abychom vás jednou porazili,“ smál se Krejčíř, který vytvořil jeden z nejlepších baseballových klubů v České republice.

Vyznavač lyžování, cyklistiky a hokeje se s odpalováním míčku a jeho chytáním poprvé setkal na sportovním kurzu na vysoké škole. Baseball ho chytil, proto nastudoval pravidla, získal další nadšence a v roce 1988 stál u zrodu klubu v Blansku.

Okouzlení baseballem se vystupňovalo, když se dostal na stáž do klubu Atlanta Braves. „Za Blansko hrál v té době jeden Američan. Dal mi sto dolarů na cestu, když jedu k nim,“ uvedl. Braves byli v té době nejlepší v MLB a Krejčíř měl štěstí zblízka vidět a zažít, jak trénují ti nejlepší hráči. „Vrátil jsem se domů a našemu Američanovi jsem vyprávěl, s jakými hvězdami jsem se potkal na hřišti, seděl v šatně, povídal si… Úžasem brečel a říkal: Těm jsem jako dítě strkal míče k mezerou v plotě, aby se mi podepsali,“ dodal.

O blanenské Olympii, která má v současnosti jedenáct týmů nejrůznějších věkových kategorií, se léta mluví jako o kometě na baseballovém nebi. Vždyť z ní přišlo do reprezentace téměř 60 hráčů a zdejší hráči v kategoriích žáků a kadetů získali kolem 40 medailí. Olympia začínala s družstvem mužů, v roce 1993 se prokousala do nejvyšší soutěže a hrála v ní nepřetržitě šestnáct let pod vedením Krejčíře jako hrajícího trenéra.