Atletka Markusková: Od SuperStar až k trénování dětí
Maminka výborná atletka, tatínek trenér, a tak to nemohlo v jedné karlovarské rodině dopadnout jinak. Atletika se stala osudem i jejich dcery. Třicetiletá Lucie Markusková pokračuje v rodinné tradici, i když s malými odbočkami. S otcem v roce 2005 založili vlastní atletický klub Triatlet Karlovy Vary, jehož je předsedkyní a trenérkou.
A protože se v něm věnují dětem a jde jim to moc dobře, ocitla se Lucie, momentálně na mateřské dovolené s tříletým synem, mezi třicítkou vybranou v soutěži Díky, trenére. Také pro svou vizi trénovat děti tak, aby je sport zaujal a už nikdy od něho neutekly.
Dětství trávila s tátou na stadionu, ve škole navštěvovala sportovní třídu, domů vozila z mistrovství republiky medaile. Na co se specializovala? Po základní škole na vrh koulí, předtím mimo jiné na sprinty, skok do dálky, čtyřboj atd. V osmnácti však bylo jasné, že na vrcholovou atletiku nemá výkony. Věnovala se trénování, ale nejen tomu... Doma totiž Lucii vedli odmalička k hudbě. Slušně zpívala. Až tak, že to zkusila v soutěži Česko hledá SuperStar.
„To bylo v úplně prvním ročníku, který vyhrála Aneta Langerová. Dostala jsem se do čtyřicítky nej a zpívala jsem v divadle,“ vypráví trenérka, která poté se dvěma kluky a jednou dívkou založila skupinu a účinkovali v Praze. Inspirovala je skupina ABBA, tedy klasický pop. „Ale moc nám to nešlo, SuperStar je hodně pomíjivá. Když nám to přestalo jít, vrátila jsem se do Varů a zpívala s jinou skupinou v baru hotelu Pupp. Brzy jsem poznala, že uživit se tím není jednoduché, a skončila jsem,“ říká Lucie Markusková, jejímž vzorem je zpěvačka Madonna.
O to víc ji k sobě přitáhla práce v atletickém klubu, který v současnosti navštěvují skoro dvě stovky dětí. Pečovat o ně je pořádná fuška. Nejde jen o trénování, ale i o organizaci závodů a soustředění. K tomu zajistit chod klubu, shánět sponzory, peníze.
„Bohužel nemáme vlastní stánek. Činnost Triatletu se odehrává v podnájmu na chátrajícím stadiónu. Dlouhá léta na něm působil karlovarský klub. Za pronájem od města na rok dával jednu korunu. Přesto se dostal do insolvence, dluží asi 40 milionů korun, proběhl i soud. Situace kolem celého areálu je složitá, ale vypadá to, že město Karlovy Vary má velký zájem od insolvenčního správce ho odkoupit a dát dohromady. Moc by to pomohlo v činnosti i nám. Třeba by skončil i podnájem, to by byla paráda,“ sní trenérka.
Triatlet se může pochlubit nejúspěšnější atletickou přípravkou v Karlovarském kraji, jsou v ní děti od šesti do dvanácti let. Kam přijedou, tam budí respekt u soupeřů.
Předsedkyně a trenérka obchází karlovarské školy a láká do klubu nové tváře. A opravdu, stále víc rodičů do klubu k šikovným trenérům vodí školáky, i ty mladší. Lucie Markusková má z toho radost. Hlavně když vidí, jak je pohyb ve všech formách baví a že se rychle všichni skamarádí, malé i větší děti.
„Ovšem největší zábava je s mrňaty. Učíme je skákat přes překážky, obíhat značky, které vypadají jako zvířátka, odrážet se jednou nohou a skočit do písku, házet míčkem. Když k nám přijdou, půlka z nich to nedokáže. Základem všeho je samozřejmě běh. Na nedávném soustředění jsme se potkali s fotbalistkami z Plzně. Moji svěřenci si zahráli proti nim. Fotbal vážně neumí, přesto vyhráli. Zkrátka je uběhali.“
Jak by Lucie Markusková popsala cestu za úspěchem? Především se zapojili do projektu Atletika pro děti. Od svazu dostali pomůcky zadarmo. „Děti nesportují hlavně kvůli tomu, že ne všude se s nimi dobře pracuje. Je potřeba děti dobře zaujmout, také trenér musí být osobnost, která se na to hodí,“ popisuje Markusková. Jak postupují v Triatletu Karlovy Vary v tréninku? Děti učí všechno, hlavně všestrannosti.
„V předškolním věku přebíháme překážky, učíme je odrážet se jednou nohou do písku, házíme s nimi míčkem. Do dvanácti let je učíme všechno možné. Základem všeho je běhání,“ dodává Markusková. „Když si děti nevyberou atletiku, vybaví je tato průprava na jiný sport,“ dodává trenérka.
sdílet | Zpět